„Brambory stály celé jmění“. Ukrajinské ministerstvo obrany čelí korupčnímu skandálu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU) a Specializovaná protikorupční prokuratura (SAPO) odhalily případy rozsáhlé zpronevěry na tamním ministerstvu obrany. Týkaly se výrazně předražených nákupů potravin pro ozbrojené síly Ukrajiny během ruské invaze. Celkem má jít o zpronevěru ve výši přesahující 733 milionů hřiven (téměř půl miliardy korun - pozn. red.) Trestný čin podle ukrajinských úřadů umožnil úředník ministerstva obrany, který při podpisu smluv „přehlédl“ neobvyklé ceny v katalogu potravin nabízených armádě.
Podezřelými jsou bývalý vedoucí odboru ministerstva obrany Ukrajiny, majitel přidružených dodavatelských společností, dva vedoucí pracovníci dodavatelských společností a jedna fyzická osoba, informoval NABU ve své tiskové zprávě. Podrobně o případu píše i server Ukrajinska pravda.
Předmětem vyšetřování byl v letech 2022-2023 nákup tzv. potravinových balíčků v rámci armádního zásobování potravinami. Ze schváleného katalogu bylo možné objednávat 409 produktů. Základní položky, jako je zelenina, obiloviny, maso a voda, však tvořily pouze 10 % seznamu. Zbytek, včetně koření, želatiny a bobulovin, se objednával jen zřídka nebo vůbec. Cena potravinových balíčků se určovala podle průměru cen všech položek v katalogu.
Tento systém umožňoval dodavatelům manipulovat s cenami - uměle navyšovat náklady na výrobky s vysokou poptávkou a snižovat ceny neoblíbených nebo sezónních výrobků (např. třešní nebo meruněk v zimě). Na první pohled nešlo o žádné porušení pravidel, protože celková cena balíčku zůstala stejná. Brambory, dodávané v tisících tunách, však stály celé jmění, zatímco sezónní bobuloviny a ovoce, které se objednávaly jen zřídka, se prodávaly za pouhé haléře.
V důsledku těchto podvodných schémat dvě dodavatelské společnosti, obě ovládané stejným majitelem, v období od srpna do prosince 2022 nezákonně vygenerovaly nadměrný zisk ve výši více než 733 milionů hřiven, jak potvrdila expertiza.
Část těchto prostředků byla později odčerpána pod záminkou výplaty dividend a finanční pomoci spřízněným společnostem. Tyto peníze údajně použil majitel společnosti zejména na nákup hotelů v Chorvatsku a dalších nemovitostí. Trestný čin umožnil úředník ministerstva obrany, který při podpisu smluv „přehlédl“ neobvyklé ceny v katalogu.
Po zahájení předběžného vyšetřování v lednu 2023 a zprávách v médiích, které upozorňovaly na nákup vajec za 17 hřiven (asi 10 Kč - pozn. red.) za kus, spolupachatelé snížili ceny 11 klíčových potravinářských výrobků. Tím zabránili zpronevěře dalších 788 milionů hřiven státních prostředků.
Ministerstvo obrany nejprve označilo informace o drahých potravinách za zavádějící, někdejší ministr obrany Oleksij Reznikov obvinění z korupce odmítl . Později v rozhovoru pro Ukrajinskou pravdu Reznikov přiznal, že byl příliš emotivní a slíbil, že důkladně prověří všechna fakta odhalená novináři. Nakonec musel kvůli korupčnímu skandálu sám odstoupit.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.