Poslanci řeší, jak na lobbisty. Bez zákonu přijde ČR o peníze z Bruselu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanecká sněmovna se v úterý ve druhém čtení vrátila k projednávání zákona o lobbingu, který má upravit pravidla pro transparentní fungování politických lobbistů. Schválení regulace lobbingu je důležité i proto, že jde o podmínku pro vyplacení evropských dotačních prostředků v rámci Národního plánu obnovy. Spory se vedou hlavně o různé výjimky. Podle pozměňovacích návrhů by schůzky s lobbisty nemuseli hlásit například asistenti poslanců nebo starostové a hejtmani.
Nový zákon má znamenat konec tajných schůzek politiků s lobbisty za zavřenými dveřmi. Počítá například se vznikem lobbistického registru, který by vedlo ministerstvo spravedlnosti, a lobbisté by v něm museli uvést, v čím zájmu lobbují. Schůzky s lobbisty by museli hlásit také poslanci nebo senátoři. Regulace se připravuje už řadu let, poprvé se zákon o lobbingu objevil ve sněmovně v roce 2012. Pro ČR jde o zásadní legislativu, protože regulace lobbingu do poloviny roku 2025 je podmínkou pro vyplacení peněz z evropského Národního plánu obnovy.
Piráti v úterý navrhli do zákona doplnit, aby korporace měly povinnost uvádět ve svých výročních zprávách náklady na lobbing. „Na Západě a v Americe je to standard,“ vysvětlil pro Echo24 šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. „Můžeme se nad tím v koalici zamyslet,“ reagoval místopředseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS). O nákladech by podle něj ale museli referovat přímo zadavatelé, nikoli sami lobbisté.
Válka o výjimky
Ústavně-právní výbor navrhl už dříve vyškrtnout z výčtu lobbovaných asistenty poslanců a senátorů a členy poradních orgánů vlády kromě Legislativní rady vlády. Úprava okruhu lobbovaných vychází z principu, že by mezi nimi měly být jen osoby s rozhodovací pravomocí. To se ale nelíbí Pirátům. Zákon by podle nich byl polovičatý. „Nepodpoříme osekání zákona o asistenty poslanců a senátorů, protože pak bude příliš snadné zákon obcházet. Když někdo bude chtít jít lobbovat do Poslanecké sněmovny, tak nahlásí, že jde za asistentem, a tomu zákonu se úplně vyhne,“ dodal Michálek.
Podle pozměňovacích návrhů ústavně-právního výboru mají dostat výjimku z hlášení schůzek s lobbisty také kraje a obce. Poslankyně hnutí STAN Eliška Olšáková v úterý navrhla, aby ji měly i jejich organizace, jako je třeba Asociace krajů, Svaz měst a obcí nebo Sdružení místních samospráv.
Poslanec hnutí ANO Milan Brázdil chce zase ze zákona vyjmout profesní komory zřízené zákonem. „Vzhledem k postavení profesních komor nelze souhlasit s tím, aby byla profesní sdružení degradována na úroveň lobbistických útvarů,“ zdůvodnil Brázdil.
Piráti také navrhují, aby se zákon vztahoval i na lobbisty státních či polostátních podniků, jako je ČEZ, České dráhy nebo Česká pošta, které lobbisty zaměstnávají, a to alespoň pokud jde o lobbing v Poslanecké sněmovně. S tím ministerstvo spravedlnosti předtím nepočítalo.
Vládní předloha předpokládá i sankce za nesplnění zákonných podmínek. Nejvyšší bude moci dosáhnout až milionu korun nebo tří procent hodnoty aktiv právnické osoby.
Schůzky hlásí i politici v Bruselu
Regulaci lobbingu postupně zavádí i další členské státy EU. Od roku 2019 zavedl obdobná pravidla i Evropský parlament. V Bruselu je v současné době registrovaných zhruba 10 tisíc lobbistů. Předsedové výborů a další vybraní europoslanci musí povinně zaznamenávat všechny své lobbistické schůzky. Ostatní zatím jen na dobrovolné bázi.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.