Bloomberg: Trumpův náskok v klíčových státech se snížil
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Náskok bývalého prezidenta Donalda Trumpa nad současným prezidentem Joem Bidenem ve státech, které by mohly rozhodnout listopadové prezidentské volby, se snížil. Ukázal to průzkum, který zveřejnila v sobotu agentura Bloomberg. Trumpův náskok klesl na dva procentní body, převahu má v pěti státech ze sedmi. Průzkum se uskutečnil na začátku července, tudíž po první televizní debatě mezi Trumpem a Bidenem, ve které současný prezident podal nepřesvědčivý výkon.
Rozdíl mezi Trumpem a Bidenem je vůbec nejtěsnější od října, kdy agentura Bloomberg začala zveřejňovat tento druh průzkumů. Sondáž se zaměřuje na sedm států, kde historicky nemají převahu ani demokraté ani republikáni. Výsledky v nich tak mohou být klíčové pro celou prezidentskou volbu. Právě na tyto státy se soustředí také kampaně obou táborů.
Podle sondáže by Trump v průměru v těchto sedmi státech získal 47 procent hlasů, Biden pak 45 procent preferencí. Současný prezident vede ve dvou státech: v Michiganu má náskok pět procentních bodů a ve Wisconsinu pak tří procentních bodů. Trump je na prvním místě v Arizoně, Georgii, Nevadě, Severní Karolíně a Pensylvánii, kde je vůbec největší rozdíl mezi oběma pravděpodobnými kandidáty o sedm procentních bodů. Nejtěsnější náskok jednoho procentního bodu má Trump v Georgii.
Průzkum se konal od 1. do 5. července, tudíž po první televizní debatě mezi Trumpem a Bidenem z konci června. V ní podle průzkumů vyhrál Trump, který v celostátních průzkumech posílil svůj náskok. Nepřesvědčivý výkon předvedl současný prezident Biden a v tisku se začaly množit komentáře, že současný prezident, který vyhrál v demokratických primárkách, by se kandidatury na další mandát v Bílém domě měl vzdát. Samotný Biden odůvodnil svůj výkon nemocí a odmítl z klání odejít.
V americkém systému se nestává prezidentem kandidát, který dostal nejvíce hlasů voličů, ale ten, který získá nejvíce hlasů ve sboru volitelů. Každý stát má přidělený jistý počet volitelů. Všechny jejich hlasy pak obvykle dostává kandidát, který v daném státě dostane nejvíce preferencí. V minulosti se již tak stalo, že kandidát, který dostal na úrovni celých Spojených států nejvíce hlasů, se nestal prezidentem, protože neměl dostatečnou podporu ve sboru volitelů.