„Historické šílenství.“ Soud zakázal bývalému šéfovi Bildu označovat transženu mužem, hrozí mu vězení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Soud ve Frankfurtu nad Mohanem vydal v březnu soudní příkaz proti mediálnímu projektu Rome Medien, který provozuje bývalý šéfredaktor Bildu Julian Reichelt, a to kvůli označení transaktivistky jménem Janka Kluge jako muže, která se jako muž narodil. Pokud by společnost nebo autorka inkriminovaného článku Judith Basadová nadále takto o Kluge psala, hrozí firmě pokuta 250 tisíc eur nebo pro majitele Reichelta vězení. Píše o tom v sobotu švýcarský týdeník Weltwoche s odkazem na server corrigenda. Reichelt prohlásl výrok soudu za "historické šílenství." Švýcarský týdeník dále tvrdí, že německá vláda připravuje kriminalizaci každého, kdo označí někoho nesprávně, než za kterého se pokládá.
Autorka Juditha Basadová v textu, který se objevil na serveru pleiteticker.de, spadající pod společnost Juliana Reichela, treferovala o případu bioložky Marie Vollbrechtové, kterou trans aktivistka Janka Kluge kritizovala mimo jiné za výrok, že existují pouze dvě pohlaví. Basadové provinění spočívalo v tom, že ve svém článku označila Klugeho jako "muže," tedy tak, jak se aktivistka také narodila. Článek již nelze na webu nalézt.
Server corrigenda píše, že z rozhodnutí soudu ve Frankfurtu nad Mohanem důvod verdiktu soudce nevyplývá. Odkazuje se však na právo na svobodný osobní rozvoj. S tím také argumentuje i Klugeův právník Jasper Prigge. „Různé studie ukazují negativní účinky misgenderingu na postižené. Upozorňovali jsme na to v průběhu státní. Misgendering je vážným zásahem do obecného práva na osobnost a může mít právní důsledky," řekl Prigge. Misgendering je anglický ideologický termín, který označuje použití nesprávných zájmen nebo údajně nevhodného oslovení při oslovování trans osob nebo při tzv. genderové rozmanitosti.
V Německu neexistuje dosud žádný samostatný zákon, který by misgendering kriminalizoval, ale podle švýcarského týdeníku Weltwoche ho vládní koalice už chystá.
„Obecné osobnostní právo – pokud bylo skutečně porušeno – má velkou váhu, protože je v konečném důsledku odvozeno ze záruky lidské důstojnosti. Svoboda slova a svoboda tisku naproti tomu nejsou zaručeny bez omezení, ale jsou omezeny obecnými zákony a ‚právem na osobní čest,‘ vysvětlil pro server corrigenda právní expert Ulrich Vosgerau.
Podle dalšího, nejmenovaného německého právníka, je součástí obecného práva i právo na sebeidentifikaci. "To znamená, že každý se může sám rozhodnout, jak se bude na veřejnosti prezentovat. Soud nyní zřejmě aplikuje tento princip na – skutečně biologicky určené – pohlaví člověka,“ řekl serveru právník, který si přál zůstat v anonymitě.
Historischer Irrsinn: Zum ersten Mal in der bundesdeutschen Geschichte verbietet ein Gericht unter Haftandrohung, biologische Fakten auszusprechen. Wir dürfen einen biologischen Mann nicht mehr Mann nennen, weil er als Frau auftritt. Wir erleben ein Zeitalter, in dem die... pic.twitter.com/eNyaqYGzcq
— Julian Reichelt (@jreichelt) March 23, 2023
Server poté vyjmenovává některé podobné případy, které řešily německoé soudy. V roce 2017 soud zvážoval právo na svobodu projevu a obecná osobnostní práva. Tehdejší kandidátka AfD ve volbách do spolkového sněmu Alice Weidelová byla v pořadu NDR „extra3“ označena za „nacistickou mrchu“. Zemský soud v Hamburku zamítl žádost Weideleové o vydání soudního příkazu s odůvodněním, že toto označení je zjevně satira. Kromě toho byla podle něj Weidelová jako lídr veřejně známou osobou a musí přijmout přehnanou kritiku. "V případě Alice Weidelové rozhodl soud ve prospěch svobody projevu novinářky NDR," vysvětlil právník.
Julian Reichelt, zakladatel projektu Rome Medien, popsal soudní příkaz na Twitteru jako „historické šílenství“. "Poprvé v historii Spolkové republiky Německo soud pod hrozbou vězení zakázal vyslovovat biologická fakta. Biologického muže už nemůžeme nazývat mužem, protože vystupuje jako žena," napsal. A dodal, že "žijeme ve věku, kdy si instituce právního státu cení ideologie a citlivosti více než faktů o naší existenci." Reichelt serveru corrigenda řekl, že proti soudnímu příkazu podnikne právní kroky. „Nemůže se stát, že by soud někoho nutil, aby tvrdil něco, co je nepravdivé, a zároveň to prohlásil za správné. To vede přímo k nespravedlivému státu," uvedl.