Polský voják postřelil migranta ze Sýrie, podle prokurátora šlo o nešťastnou náhodu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Voják střežící hranice s Běloruskem v lese na polské straně postřelil migranta ze Sýrie. Případem se zabývá prokuratura. Podle prokurátora šlo o nešťastnou náhodu, informovala polská média. Lidskoprávní aktivisté ale naznačují, že to nehoda nebyla.
Radoslaw Wiszenko z bialystocké prokuratury řekl, že podle informací, které zatím dostal, voják vystřelil, protože zakopl. Zraněný Syřan skončil v nemocnici v Hajnówce.
V pondělí má prokuratura dostat dokumenty a důkazy, které shromáždila vojenská policie. Portál televize Polsat uvádí, že za porušení pravidel ohledně zacházení se zbraní a neúmyslné způsobení zranění jinému člověku vojákovi hrozí tři roky vězení a v případě těžkých zranění nebo smrti poškozeného až osm let odnětí svobody.
Gazeta Wyborcza na svých internetových stránkách napsala, že postřelený Syřan v neděli prostřednictvím tlumočníka vypověděl, že padly čtyři výstřely. Incident se stal v pátek poté, co přešel "zelenou hranici" mezi Běloruskem a Polskem. Novinář a aktivista pomáhající migrantům Piotr Czaban uvedl, že "členové bezpečnostních služeb ho střelili do zad".
Právník Kamil Syller, který se také zapojil do pomoci běžencům, deníku řekl, že skupina Syřanů utíkala před vojáky a že nešlo o střelbu v sebeobraně. Incident podle něho ukazuje, že míra násilí na hranici dosáhla nové úrovně.
Migrační krize na polsko-běloruské hranici vrcholila na podzim a koncem roku 2021, kdy na běloruské straně hraničního plotu živořily tisíce lidí z krizových oblastí snažících se dostat do Evropské unie. Polsko a EU říkají, že se migranti stali zbraněmi v hybridní válce režimu autoritářského běloruského vůdce Alexandra Lukašenka proti Západu. Lidskoprávní aktivisté i mezinárodní organizace dlouhodobě kritizují polské pohraničníky kvůli postupu vůči migrantům například kvůli tomu, že lidem, kteří se přes hranici dostali, neumožňují požádat v Polsku o azyl a násilím je zatlačují zpět do Běloruska.