Slizký mor na Mallorce. Pláže čelí invazi medúzovitých mořských tvorů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Oblíbené letovisko německých i českých turistů potkala neobvyklá přírodní pohroma. Severní pobřeží Mallorky, zejména oblast přístavu Port de Sóller, o víkendu zaplavily miliony zvláštních medúzovitých tvorů známých jako Barquetes de Sant Pere, tedy „Loďky svatého Petra“. Pásy mrtvých živočichů zcela pokryly místní pláže a překvapily jak místní obyvatele, tak turisty, kteří si krátce před Velikonocemi plánovali užít první jarní dny na ostrově, píše deník Bild.
„Tohle jsem v životě neviděla. Všechno bylo pokryté slizkým modrým povlakem,“ popsala pro místní média jedna z návštěvnic Port de Sóller. Znechucení vyvolal nejen samotný pohled na tisíce bezvládných těl, ale také silný zápach, který se z pláží začal šířit.
Ähneln hochgiftigem Meerestier: Millionen blauer Quallen überfluten Strand auf Mallorca https://t.co/g51lOWtkEC pic.twitter.com/TByqI0LAav
— ntv Nachrichten (@ntvde) March 31, 2025
Přesto odborníci uklidňují veřejnost. Ačkoliv se jedná o živočichy příbuzné medúzám, pro člověka jsou neškodní. „Barquetes de Sant Pere nepředstavují žádné zdravotní riziko. Jejich žahavé buňky nejsou schopné proniknout lidskou kůží,“ vysvětlují biologové. V nejhorším případě může při kontaktu dojít k mírnému podráždění pokožky.
Jedinečný vzhled těchto tvorů, kteří nejsou pravými medúzami, ale spíše koloniemi drobných polypů, připomíná drobná plachetnatá plavidla. „Každý jedinec má na hřbetě jakési průsvitné plachtové výběžky, které jim umožňují pohyb pomocí větru,“ popsal odborník na mořskou biologii. Právě tento mechanismus se jim však stal osudným – podle všeho je k pobřeží zanesl silný vítr.
Podobné invaze nejsou na Mallorce v jarních měsících výjimečné, nicméně letošní množství Barquetes je mimořádné. „Takovou koncentraci jsme tu už dlouho neviděli,“ připouštějí místní. Je pravděpodobné, že masivní výskyt souvisí se změnami klimatu. „Zvýšené teploty moře zřejmě přispívají k jejich přemnožení,“ domnívají se vědci.
Pokud se mrtvá těla Barquetes neodstraní včas, mohou způsobit další komplikace. Začínají se rozkládat, šíří nepříjemný zápach a lákají hmyz. Úklid pláží tak bude muset začít co nejdříve, aby se ostrov mohl připravit na blížící se turistickou sezónu.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.