Svého favorita na Hrad má 78% voličů, uvádí STEM/MARK. Nejsilnější jádro má Babiš a Bašta
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zhruba pětina voličů není rozhodnuta, komu dá příští týden v prezidentských volbách hlas. Naopak 78 procent ví, koho z devíti uchazečů o Hrad zvolí. Třetina rozhodnutých voličů má i náhradní volbu pro případné druhé kolo, pokud jejich původní favorit nepostoupí. Zbývajících 55 procent by se za této situace rozhodlo až podle výsledku prvního kola a 13 procent by k druhému kolu nešlo. Vyplynulo to z prosincového průzkumu agentury STEM/MARK. V porovnání s loňským podzimem podle ní počet nerozhodnutých klesl, na přelomu září a října jich bylo 44 procent.
Agentura uvedla, že podle voličů, kteří chtějí jít k volbám, ale zatím nemají favorita, budou pro jejich rozhodnutí důležité sympatie ke kandidátům, jejich postoje, názory a program, tedy jak si uchazeči povedou v předvolebních debatách. Předvolební debaty a volební program bude rozhodující zejména pro absolventy vysokých škol, zatímco u lidí s nižším vzděláním rozhodnou spíše sympatie či emoce. „Důležité je zároveň upozornit, že vztah k jednotlivým kandidátům je často jen povrchní, a to může měnit konečné preference,“ uvedl autor výzkumu Jan Burianec a doplnil, že z tohoto pohledu mají aktuálně nejsilnější volební jádro prezidentští kandidáti Andrej Babiš (ANO) nebo Jaroslav Bašta (SPD).
K druhému kolu by podle zjištění agentury nešli v případě neúspěchu vlastního kandidáta častěji příznivci Babiše, Bašty nebo kandidátů Karla Diviše a Josefa Středuly. Naopak voliči Petra Pavla, Danuše Nerudové a Pavla Fischera častěji uváděli, že mají náhradní variantu i pro druhé kolo.
Nejnovější průzkum agentury STEM/MARK byl zveřejněn ale bez volebního modelu. „Najdeme tam “soft“ charakteristiky jednotlivých kandidátů, postoje voličů k odstupování před volbami a pár dalších věcí,“ dodal k tomu volební sázkař Michal Sirový s tím, že to zajímavě dokresluje celou volbu.
Nejnovější průzkum od STEM/MARK, nemá ale volební model. 👇
— Michal Sirový 🇨🇿 (@sssirda) January 3, 2023
Najdeme tam “soft“ charakteristiky jednotlivých kandidátů, postoje voličů k odstupování před volbami a pár dalších věcí.
Zajímavě to dokresluje celou volbu.#prezidentskévolby 🇨🇿https://t.co/9cifgiQvsW pic.twitter.com/Boy0kkekKt
Mnozí podporovatelé Nerudové, Pavla a Babiše, kteří patří mezi hlavní favority lednových prezidentských voleb, by ale podle STEM/MARK ve druhém kole podpořili některého z protikandidátů. Devětašedesát procent těch, kteří chtějí v prvním kole volit Nerudovou, by v případě jejího neúspěchu volilo v druhém kole Pavla a 14 procent Babiše. Z příznivců Pavla by se za obdobné situace vyslovilo v druhém kole 77 procent pro Nerudovou a 11 procent pro Babiše. Z Babišových příznivců by v druhém kole hlasovalo 26 procent pro Nerudovou a 14 procent pro Pavla. Dvě pětiny voličů Babiše jsou ale rozhodnuty nejít do druhého kola, pokud tam Babiš nepostoupí.
Babiš, Pavel a Nerudová si v průzkumu podle jeho autorů rozdělili i všechny pomyslné příčky z hlediska možných přínosů pro ČR v různých oblastech života. Pavel získal prvenství v obraně, Babiš v ekonomice a řešení energetické krize a Nerudová ve školství, spojování rozdělené společnosti a rovných příležitostech pro všechny. Pavel má podle oslovených voličů také největší charisma, Babiš je nejzkušenější a Nerudová nejsympatičtější.
Agentura se dotazovala také na to, zda by některý kandidát měl odstoupit ve prospěch jiného kandidáta či kandidátů. S tím souhlasilo 36 procent voličů, zatímco 64 procent nikoliv. Rozhodnější v rámci neodstupování byli hlavně voliči Středuly, dodal Burianec. STEM/MARK provedl průzkum v době od 15. do 21. prosince a prostřednictvím telefonického a on-line dotazování se ho zúčastnilo 1011 lidí starších 18 let.
čtk,