Bavorský kazatel Abdulláh vyzýval k zabíjení židů. Centrum salafistů je nedaleko českých hranic
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mnichovské státní zastupitelství vzneslo obvinění z podněcování k nenávisti proti sedmatřicetiletému kazateli z islámského centra ve Weidenu. Abdulláh, Němec syrského původu měl během kázání v mešitě v říjnu 2023, po útoku Hamásu na Izrael, podněcovat k zabíjení židů. Oznámilo to v úterý mnichovské generální státní zastupitelství. Islámské centrum ve Weidenu, které má být jedno z hnízd salafismu v Německu, se nachází 25 kilometrů od Rozvadova.
Podle prohlášení si měl Němec narozený v Sýrii před asi 50 věřícími v mešitě ve Weidenu při předčítání přímluvných modliteb v mešitě přát vítězství Palestinců ve válce proti Izraeli. Sedmatřicetiletý kazatel také údajně opakovaně vyzýval Alláha, aby zabíjel židy. Podle mnichovského generálního státního zastupitelství podněcoval nenávist vůči židům a přispíval k nepřátelské atmosféře, která nahrávala útokům proti nim, uvedl server BR24, podle kterého přišel obviněný do Německa v roce 2015 z Aleppa.
Vyšetřování původně zahájilo státní zastupitelství ve Weidenu na základě upozornění bavorského Úřadu na ochranu ústavy. Vzhledem k závažnosti případu převzal vyšetřování a vznesl obvinění ústřední komisař pro antisemitismus bavorské justice, vrchní státní zástupce Andreas Franck. Okresní soud ve Weidenu nyní musí rozhodnout, zda obvinění připustí. Přitom bude muset zvážit i hranice základního práva na svobodu vyznání.
Islámské centrum ve Weidenu je již několik let sledováno Úřadem na ochranu ústavy. Údajně zde kážou radikální islamisté. Několik mladých mužů z tohoto prostředí mělo také odcestovat do válečné zóny v Sýrii. Zpráva o ochraně ústavy za rok 2023 uvádí mešitu ve Weidenu jako jednu z několika salafismem ovlivněných islámských modliteben v Bavorsku.
Podle bavorské sítě pro prevenci a deradikalizaci jsou salafisté „nekompromisně orientováni na rané období islámu před 1400 lety. Odmítají sekulární zákony a hodnoty západních systémů jako neislámské a méněcenné. Společnost s demokratickými hodnotami považují za cizí své podstatě,“ píše deník Bild s tím, že jejich ideologické zásady nejsou slučitelné s ústavním pořádkem Spolkové republiky Německo.