Nečekaný vítěz války. Indie se díky levnému dovozu z Ruska stává ropnou velmocí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Indie má stále silnější postavení na globálních ropných trzích, nakupuje totiž levnou ruskou ropu a zpracovává ji na palivo pro Evropu a USA. I přes tuto kontroverzní taktiku Nové Dillí zatím nečelilo téměř žádnému tlaku ze strany veřejnosti, plní totiž dvojité cíle Západu, kterými jsou omezení energetických příjmů Moskvy a zároveň zabránění ropnému šoku. Západ stále zvětšuje rozsah sankcí a Indie se teprve stane ústředním bodem globální ropné mapy, kterou překreslila válka Vladimira Putina na Ukrajině, jak uvádí Bloomberg.
„Úředníci ministerstva financí USA mají dva hlavní cíle: udržet dobře zásobený trh a připravit Rusko o příjmy z ropy,“ řekl Ben Cahill, vedoucí pracovník washingtonského think-tanku Centrum pro strategická a mezinárodní studia. „Vláda si uvědomuje, že indické a čínské rafinerie mohou získat větší marže nákupem zlevněné ruské ropy a exportem produktů za tržní ceny. Nevadí jí to.“
Indie minulý měsíc dodávala do New Yorku asi 89 000 barelů benzinu a nafty denně, což je nejvíce za skoro čtyři roky. Do Evropy denní toky nafty činily v lednu zhruba 172 000 barelů, což je nejvíce od října 2021. Tato data uvádí analytická firma Kpler.
Předpokládá se, že postoj Indie bude nadále zesilovat, zejména potom, co v neděli 5. února vstoupily v platnost nové sankce Evropské unie na vývoz ruských ropných produktů. Tento zákaz vymaže z trhu obrovský objem nafty a tím více spotřebitelů bude využívat právě Asii k zaplnění této mezery v nabídce, která chybí především v Evropě.
Tuto skutečnost potvrdil Warren Patterson, vedoucí komoditní strategie ING Groep NV ve svém prohlášení: „Indie je vývozcem rafinovaných produktů a velká část z toho půjde na Západ, aby pomohla zmírnit současnou situaci. Je celkem jasné, že podíl surovin pocházejících z Ruska stále poroste.“
Podle pokynů EU se Indie však nedopouští žádného přestupku. Pokud totiž dochází ke zpracování ropy mimo Rusko například právě v Indii, mohou být tyto rafinované produkty exportovány do EU. Po zpracování v Asii přestává být Rusko zemí jejich původu. Společenství G7 má sice zájem snížit příjmy Moskvy, zároveň ale chce zabránit krizi, která hrozí kvůli zásobování, uvedla hlavní analytička pro Asii společnosti Vortexa Serena Huang.
Klíčovým aspektem mechanismu, omezení příjmů Kremlu a zároveň udržení ropy na trhu, byl cenový strop pro ruskou ropu. Indie veřejně sice neřekla, zda země dodržuje nebo nedodržuje limit, ale sankce srazily ropu z Ruska pod hranici 60 dolarů za barel.
„Ochota Indie koupit ruskou ropu s výraznější slevou je následek, nikoli chyba v plánu západních zemí uvalit sankce na Putina, aniž by příliš ovlivnily sebe,“ vyjádřil se Jason Bordoff, zakládající ředitel Centra pro globální otázky.