Univerzity řeší bezpečnostní opatření, rektoři se sejdou začátkem ledna
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kvůli tragické střelbě na Filozofické fakultě se ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková rozhodli svolat společné jednání rektorů, zástupců ministerstva školství a dalších resortů k bezpečnostním opatřením na univerzitách. Předsednictvo České konference rektorů by se s Bekem mělo setkat 3. ledna, on-line s některými bude mluvit v pátek. O zvýšení bezpečnostních opatření diskutuje od pátečního rána také vedení Univerzity Palackého v Olomouci. Na sociálních sítích to oznámil rektor UP Martin Procházka.
V pátek se kvůli čtvrteční střelbě sejde vedení Univerzity Palackého. „S kolegy budu diskutovat možnosti, jak může univerzita zvýšit bezpečnost svých studentů a zaměstnanců. Možná opatření, jako je například instalace bezpečnostních rámů ve vstupních prostorách našich budov, budeme konzultovat i s odbornými firmami,“ napsal Procházka.
Univerzita Palackého ve čtvrtek své budovy uzavřela a na pátek Procházka už dříve vypsal pro celou akademickou obec rektorské volno. „Naši studenti i zaměstnanci už by tak v drtivé většině případů měli být doma se svými blízkými,“ podotkl Procházka.
Čtvrteční střelba v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v centru Prahy je nejtragičtějším případem střelby v historii Česka. Útočník tam odpoledne zastřelil podle posledních údajů policie 14 lidí, dalších 25 bylo zraněno. Mrtvý je i střelec, který po útoku zřejmě spáchal sebevraždu. Vláda kvůli tragédii vyhlásila na sobotu 23. prosince státní smutek.
Do Česka nyní míří kondolence z celého světa – lítost nad incidentem a soustrast rodinám a příbuzným obětí střelby vyjádřili i zahraniční státníci. Čeští politici v reakcích na sociálních sítích hovořili o tragédii a strašlivé události. Ocenili také práci integrovaného záchranného systému (IZS) a jeho rychlou reakci. Policie opakovaně vyzvala občany i novináře, aby nešířili neověřené zprávy ani informace o střelci.