Navalnyj zmizel kdesi v ruském vězeňském systému
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj už není ve věznici IK-6 ve Vladimirské oblasti, kde si odpykával svůj trest, sdělila podle jeho spolupracovníka ruská vězeňská služba (FSIN) soudu. Kde se nyní kritik Kremlu nachází, však úřady neuvedly. Na vyjádření Navalného právníka Vjačeslava Gimadiho upozornila v pátek ráno agentura Reuters. Navalného spojenci upozorňují, že o něm nemají žádné informace už deset dní a vězeňská správa ho zřejmě převáží do jiné trestanecké kolonie.
„Soud přečetl informaci federální vězeňské služby, že Navalnyj opustil IK-6 za hranice Vladimirské oblasti. Kam přesně (ho odvezli) a kde se nyní nachází, neřekli,“ napsal na sociální síti X Gimadi.
Navalného spolupracovníci upozorňují už několik dní, že nevědí, kam se ruský opoziční předák poděl a v jakém je stavu. O tom, že ho úřady nechaly z věznice ve Vladimirské oblasti převést, informovala v pondělí jeho mluvčí Kira Jarmyšová, když napsala, že ho právníci hledali ve dvou vězeňských koloniích v regionu a tamní správy jim řekly, že v nich není.
„Připomínám, že advokáti neviděli Alexeje od 6. prosince,“ napsala v pátek Jarmyšová na X. Jeho další spolupracovnice Marija Pevčichová o den dříve na stejné platformě uvedla, že se Navalného tým obrátil s žádosti o pomoc na Výbor OSN pro lidská práva. „To, co se děje s Alexejem, je ve skutečnosti vynucené zmizení a flagrantní porušení jeho základních práv,“ dodala.
Sedmačtyřicetiletého Navalného přesunuli do věznice IK-6 s přísným režimem, která se nachází v obci Melechovo ve Vladimirské oblasti zhruba 200 kilometrů východně od Moskvy, loni v červnu. Navalnyj si opakovaně stěžoval na časté pobyty na samotce za banální přestupky. Minulý týden Jarmyšová prohlásila, že se opozičníkovi nedávno v cele udělalo špatně.
Navalného spolupracovnice Ljubov Sobolová minulý týden agentuře Reuters řekla, že se opozičníkovi spojenci obávají jeho možného dalšího převozu do jiné trestanecké kolonie s přísnějším režimem. Načasování podle ní souvisí se začátkem prezidentské volební kampaně, v níž dlouholetý šéf Kremlu Vladimir Putin oznámil, že se bude ucházet o další funkční období.
Proces převozu vězňů po železnici přes rozsáhlé území Ruska může trvat týdny, přičemž příbuzní a rodina nemusejí mít informace o místě jejich pobytu a zdravotním stavu, dokud vězni nedorazí na místo určení, uvádí Reuters. Podobně popsala situaci AP, které Jarmyšová řekla, že transfer vězně může trvat „týdny, ba dokonce měsíce“, kdy nikdo nebude vědět, kde převážený je.
„Musíme ho teď hledat v každé kolonii se zvláštním režimem v Rusku. Je jich asi 30 po celém Rusku. Netušíme, kde ho najdeme,“ řekla Jarmyšová. Vězeňská služba na dotaz ohledně Navalného AP neodpověděla. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov na dotaz novinářů uvedl, že Kreml pohyb jednotlivých vězňů nesleduje.
Známý kritik Kremlu, který byl v minulosti otráven, je za mřížemi už třetím rokem. Ruské soudy mu uložily několik trestů, mimo jiné za extremismus. Navalnyj veškerá obvinění odmítá. Odpůrci Kremlu se domnívají, že režim v Moskvě se snaží uvržením Navalného do vězení zbavit nepohodlného kritika.