Zopakujeme si s Donaldem Trumpem 30. léta minulého století?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Současné dění bývá často přirovnáváno k 30. létům 20. století. Skutečně lze nalézt řadu podobností: I tehdy vše začalo hospodářskou krizí, která v Československu – stejně jako později i v České republice - trvala déle než v okolních zemích. Tehdy i dnes začaly sílit nacionalistické nálady, odpor vůči establishmentu a elitám vedl k popularitě fašismu (ve 30. letech) nebo pravicového extrémismu (dnes). Obecným jevem byla sílící nedůvěra v systém parlamentní demokracie, která byla – stejně jako je dnes – označována za zkorumpovanou, neakceschopnou, zbyrokratizovanou a skomírající. A do toho přišel agresor – tentokrát v podobě Hitlera, dnes v podobě Putina.
Zkušenost je ale nepřenositelná, takže to vypadá, že si všechno zase zopakujeme. Minimálně různá ekonomická opatření Donalda Trumpa, jeho protekcionismus, celní války a snahy o izolování Ameriky od okolního světa, ukazují, jak moc nám chybí historická zkušenost. Přitom právě bez zkušenosti Velké hospodářské krize by po druhé světové válce těžko došlo k vytvoření globální ekonomické spolupráce v podobě brettonwoodského systému měnové stabilizace, IMF a GATT, tj. snah u uvolňování obchodu, který byl za Velké hospodářské krize sešněrován. A to ve 20. století nebyl svět zdaleka tolik obchodně a ekonomicky propojen, jako je dnes. Hospodářská krize dobře ukázala, jak soutěž v tom, kdo víc zvýší cla a kdo víc zdevalvuje měnu, aby získal výhodu v exportu, nakonec poškodí všechny hráče světového systému. Ale voličům se tato politika „ožebrač svého souseda“ většinou líbí. Odpovídá to totiž onomu – jak tehdy, tak nyní - oslavovanému „zdravému rozumu“, který napovídá, že nám přece musí pomoci, když se budeme starat jen sami o sebe, bez ohledu na ostatní. Nezbývá než doufat, že to dnes neskončí stejně, jako ve 30. letech …
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.