Hlasování v pátých českých eurovolbách skončilo, výsledky budou známé v neděli
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hlasování v českých volbách do Evropského parlamentu, které byly v pořadí páté, dnes ve 14:00 skončilo. Voliči v nich rozhodli o tom, které ze 30 kandidujících stran, hnutí a jejich koalic obsadily svými adepty křesla 21 českých europoslanců a nakolik se prosadila protestní uskupení. Účast v evropských volbách v ČR na mnoha místech přesáhla 30 procent, v Praze i 40 procent. Je vyšší než před pěti lety. Větší problémy nikde nebyly. Vyplývá to z informací ČTK od volebních komisí a samospráv.
Vítězství by podle průzkumů i sázkových kurzů mělo obhájit opoziční hnutí ANO před vládní koalicí Spolu. Výsledky hlasování budou zveřejněny ale až v neděli před půlnocí, se dozví v neděli před půlnocí, až skončí hlasování ve většině států EU.
ANO podle letošních pěti předvolebních šetření agentur Ipsos, STEM/MARK, Kantar CZ a Data Collect mělo podporu 23 až 27 procent hlasů, což by mu zajistilo minimálně obhajobu dosavadních šesti mandátů, případně jedno křeslo navíc. Zisk koalice Spolu kolem 21 procent by jí přinesl pět až šest mandátů. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 při minulých eurovolbách před pěti lety, kdy společně nekandidovaly, obsadily celkem osm křesel.
O třetí příčku bojovali Piráti, Starostové a opoziční koalice parlamentního SPD s neparlamentní Trikolorou. Pirátům dávaly průzkumy šanci na zisk devíti až 12 procent hlasů, což by pro ně znamenalo udržení tří křesel, podle dvou průzkumů by o jeden mandát přišli. Podobně koalice Starostů mohla pomýšlet na zisk zhruba osmi až 13 procent hlasů, díky nimž by získala dva až tři mandáty, tedy až o dva více než nyní. SPD s Trikolorou by podle průzkumů získala zhruba osm až 11 procent hlasů, díky nimž by SPD obhájila dvě místa v europarlamentu, případně jedno křeslo by získala navíc.
Podporu zhruba šesti až osmi procent voličů měla podle průzkumů koalice Stačilo! v čele s KSČM, která by tak uhájila jedno křeslo, případně by podle dvou posledních šetření získala jedno navíc. Neparlamentní koalici hnutí Přísaha s Motoristy by volilo od 2,5 procenta do 7,2 procenta lidí, což by pro ni znamenalo jedno křeslo europoslance. Podporu mohla v posledních dnech ovlivnit záliba lídra koalice Filipa Turka ve fašistických symbolech. Ostatním uskupením včetně nejhlasitějších protestních hnutí, která pořádaly demonstrace proti vládní politice či zapojení Česka do euroatlantických struktur, průzkumy šanci nedávaly.
Výsledky voleb po pondělním projednání Státní volební komisí získají oficiální podobu pravděpodobně v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů. Od středy 12. června až do pátku 21. června pak bude možné výsledky hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu.