Bezdomovectví jako trestný čin? Senátor Hraba vytváří zákon, schytává ostrou kritiku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Senátor Zdeněk Hraba (za ODS) chystá zákon, který má fakticky zakázat bezdomovectví. Lidé mají podle Hraby buď začít pracovat a vydělat si na bydlení, nebo skončit ve vězení. Za svou iniciativu se dočkal ostré kritiky, ta naráží mimo jiné na to, že bezdomovci budou pro stát větší přítěží ve vězení, zároveň se mají podle kritiků řešit příčiny a ne důsledky.
„Plním program, se kterým jsem dostal vaši důvěru: problémy s bezdomovectvím musíme řešit, ne před nimi strkat hlavu do písku. Začal jsem pracovat na návrhu, který nabídne pomocnou ruku těm, kteří ji chtějí, a naopak vykáže z veřejného prostoru ty, pro které je ohrožování bezpečí ostatních životním stylem,“ uvedl na síti X Hraba.
Řešení problémů s bezdomovectvím by podle Hraby mělo mít čtyři základní body. Prvním z nich je zákaz žití na ulici, dále donucení k opuštění veřejného prostoru za současné nabídky sociální pomoci. Nerespektování zákona bude zároveň znamenat okamžitý trest. Za čtvrté Hraba zmiňuje nutnost finančního a personálního posílení sociální pomoci. Na návrhu zákona pracuje senátor se zástupci obcí a měst, s městskou policií nebo sociálními odbory.
Hraba schytal kritiku mimo jiné od neziskových organizací. „Ten člověk nemá tušení, jak náročný a drahý celý proces stíhání často psychicky nemocných lidí, kteří nejsou kontaktní, je. Věznice přeplněné, kapacity soudů přeplněné, moře práce pro policii. Než vůbec nastoupí bezdomovec do vězení (za 60 000 korun měsíčně) bude absolvovat za naše peníze celý trestní a soudní proces,“ uvedl Daniel Hůle, který má v Člověku na starost dluhové poradenství. „Pokud jich (bezdomovců) zavře 1 000, bude to 720 milionů. Soutěž o blbost roku byla zahájena,“ dodal Hůle.
Proti Hrabovi se ostře vyjádřili také někteří politici. „Posílat bezdomovce do vězení? To je vrchol politické zbabělosti a ukázka, kam až může zajít cynismus. Trestat lidi za to, že nemají domov, je odporné a neomluvitelné. Kdo místo řešení nabízí represe, nemá v politice co dělat. Chudoba se nedá zamknout za mříže – chce to odvahu řešit příčiny, ne ubližovat obětem,“ uvedl například místopředseda TOP 09 a poslanec Matěj Ondřej Havel.
Sám Hraba kritiku označil za „klasické twitterové zděšení“. „Že si někdo vůbec dovolil pokusit se řešit problematiku bezdomovectví. Podle určité bubliny tady je totiž vždy lepší nedělat radši nic, protože pak se mohou tito aktivisté chlubit, že někoho ‚chrání‘. Rétoricky. Ale ve skutečnosti chtějí jen udržet lidi na dně a oni tak mohou dál si hrát na morálně nadřazené ochránce,“ uvedl Hraba na síti X.
„Doporučuji proto této twitterové bublině vylézt od klávesnic ven. Mezitím se mi totiž ozvali mimo jiné zástupci jak dalších měst, tak i lidí, kteří působí v různých pozicích v politických stranách a hnutích. I těch ‚liberálních‘. S tím, že považují za důležité toto řešit. Jasně, bavme se o konkrétních opatřeních, jak by to bylo co nejlépe proveditelné. Ale nestrkejme před tím hlavu do písku,“ dodal senátor.