Rusové posílají do Středozemního moře raketovou fregatu Neustrašimyj
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Raketová fregata Něustrašimyj a tanker Jelňa ruského námořnictva v současnosti míří Středozemním mořem na východ od Gibraltaru. Zpráva byla oznámena na sociální platformě X miniblogerem. Jasný signál Moskvy, že chce posílit svou přítomnost ve Středozemním moři, píše dnes italský deník Il Giornale s tím, že plavbu ruských lodí potvrdilo i portugalské letectvo, které sledovalo obě lodě Baltské flotily ruského námořnictva, jak pluly podél portugalského pobřeží.
Nyní by se obě lodě ruského námořnictva připlouvající z mise na Kubě mohly, jak informoval list La Repubblica, zastavit v Alžírsku, které zintenzivnilo vztahy s ruským námořnictvem.
Russian Navy frigate Neustrashimy and tanker Yelnya Eastbound off #Gibraltar heading for the Mediterranean Photos courtesy of P Ferrary @KaptainLOMA @MT_Anderson @Drox_Maritime @The_Lookout_N #OPWEST pic.twitter.com/YzCx5IkHpp
— Michael J Sanchez (@key2med) August 18, 2024
Ruská fregata Neustrašimyj je válečná loď stejnojmenné třídy vyvinutá jako náhrada starých protiponorkových fregat ze 70. a 80. let 20. století. Tato fregata patřící ruskému námořnictvu je příkladem postsovětského námořního inženýrství. Neustrašimyj je určena hlavně k vyhledávání, detekci, sledování a ničení nepřátelských ponorek, k poskytování protilodní a protiponorkové obrany válečných lodí a plavidel na moři, a rovněž k úderům na ponorky a hladinové lodě.
S výtlakem 4 400 tun a délkou 130 metrů je vybavena pohonem s plynovou turbínou, která umožňuje dosáhnout maximální rychlosti 30 uzlů a dosah 5000 námořních mil. Ve výzbroji fregaty jsou protilodní střely Kh-35 Uran, protiletadlové střely SA-N-9 Gauntlet, jedno hlavní dělo AK-100 ráže 100 mm a dva obranné systémy AK-630. Pro protiponorkové mise je loď vybavena raketomety a torpédomety RBU-6000 a také vrtulníkem Kamov Ka-27. Jde tedy o fregatu specializovanou na lov ponorek, která je ale vybavena i kompletním arzenálem.
Rusko v posledním desetiletí posílilo svou vojenskou přítomnost ve Středozemním moři a udržuje tu . Od roku stabilní námořní síly, složené převážně z jednotek Černomořské flotily, podporované loděmi a ponorkami Severní a Baltské flotily.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.