„Čeká nás největší krize od roku 1750. Sázava se nedá regulovat,“ varuje hejtmanka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko se připravuje na extrémní počasí. Na příval prudkých dešťů a možná i na záplavy a povodně se chystá i Praha a Středočeský kraj. Hejtmance Středočeského kraje Petře Peckové (STAN) dělá největší starosti řeka Sázava, která se může vylít ze svého koryta a způsobit velké škody, jelikož nemá velké přehrady, a tudíž se nedá regulovat. "Čeká nás podle predikcí opravdu historicky největší krize, která je z hlediska vylití vody ze břehů," řekla hejtmanka deníku Echo24 a situaci přirovnala k záplavám v roce 1750.
Meteorologové dnes rozšířili výstrahu na extrémní povodně na téměř celou zemi s výjimkou západu Čech. Na víc než padesátiletou vodu se musí připravit nejen východ, jih a sever země, ale i Praha či většina Středočeského kraje. Nejvíc se mají řeky rozvodnit o víkendu. Vydatně pršet má minimálně do noci na pondělí, situaci ještě zhorší silný vítr, který hrozí podle aktuální prognózy v celé republice.
Středočeská hejtmanka uvedla, že situace ještě dnes ráno vypadala poměrně dobře, ale už kolem 09:00 tomu tak nebylo. "Čeká nás podle predikcí opravdu historicky největší krize, která je z hlediska vylití vody ze břehů. Jedná se o řeku Sázavu, která by se měla mít v Nespekách průtok 700 kubíků za sekundu, což nikdy řeka Sázava nezažila. Zhruba 500 kubíků za sekundu bylo kolem roku 1750," uvedla Pecková pro deník Echo24.
Sázava se totiž nedá regulovat, protože nemá velké přehrady, které by se mohly upouštět a následně měly retenční schopnost. "Ona se vylévá do krajiny a má velké množství přítoků, které se mohou rozvodnit také. To území, které může být zasaženo, je opravdu velké," doplnila Pecková s tím, že komunikuje se středočeskými radnicemi v koordinaci s Ústřední povodňovou komisí a Českým hydrometeorologickým úřadem. "Aktivovala jsem krizový štáb, součástí krizového štábu je povodňová komise," sdělila redakci.
Vedení hlavního města uzavře náplavky v Praze 1, 2 a 5 a preventivně nechá na některých místech vystavět protipovodňové zábrany v centru města, na Zbraslavi a v Libni. Náplavky budou uzavřeny dnes okolo 19:00. Vedení metropole rovněž chystá v sobotu zastavit lodní dopravu na Vltavě, oznámil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.
Hasiči dnes již zavřeli bezpečnostní vrata na Čertovce. Na to navázala zmíněná preventivní výstavba protipovodňových zábran o celkové délce asi 199 metrů. V Praze platí varování před velmi vydatným deštěm a od 15:00 bude vyhlášená povodňová pohotovost, tedy druhý ze tří stupňů výstrahy.
Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní povodně na téměř celou zemi. I Středočeský kraj se musí připravit na víc než padesátiletou vodu. Nejvíc se mají řeky rozvodnit o víkendu. Krizový štáb Středočeského kraje zasedá dnes ve 12:00. O dalším průběhu vás budeme informovat na… pic.twitter.com/Uo55tZt1mu
— Petra Pecková (@PPeckova) September 13, 2024
Nejvážnější situace má být na řekách, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní pohoří a také Českomoravskou vrchovinu. "V důsledku vydatných srážek očekáváme od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetího stupně povodňové aktivity předpokládáme až během soboty a neděle," uvedl Český hydrometeorologický ústav.
Ústřední povodňová komise také upozorňuje na extrémní ohrožení povodní v oblasti Českomoravské vrchoviny, kde nelze vyloučit, že kumulační průtoky mohou přesáhnout úroveň stoleté vody na Sázavě, Svratce, Svitavě, Chrudimce a Novohradce, oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ).
,