Ministr Bek řeší problémy tím, že zpochybňuje jejich existenci, shodl se senát Univerzity Karlovy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Akademický senát Univerzity Karlovy (AS UK) na svém pátečním zasedání v přijatém usnesení uvedl, že ministr školství Mikuláš Bek (STAN) řeší problémy tím, že zpochybňuje, že vůbec nějaké problémy existují. Hlasovalo se i o výzvě k rezignaci, k čemuž ale nebyla dostatečná podpora. Důvodem k postoji AS UK je tlak MŠMT na velmi rychlé zavedení jednotných mzdových tarifů na univerzitách bez vyjasnění přesných parametrů úpravy, navíc pod hrozbou penalizace. To podle usnesení AS UK vede k destabilizaci a ohrožení veřejných vysokých škol. Reakci ministra Beka deník Echo24 zjišťuje.
Zavedení plošných tarifů žádá po univerzitách ministerstvo školství pod tlakem finanční penalizace. Univerzita Karlova má podle slov, která zazněla na jednání AS UK, na zavedení jednotného tarifu hluboký nedostatek prostředků, chyběla by jí nejméně miliarda.
V diskusi zazněla už dříve ve veřejném prostoru skloňovaná informace, že veřejným univerzitám chybí zhruba deset miliard korun. MŠMT nabízí podle AS UK „chabou záplatu“ v podobě 150 milionů na dofinancování mzdové koheze. Samotné jednotné tarify nicméně nepředstavují problém, ten podle senátorů tkví spíše v tom, že MŠMT požaduje velmi rychlé změny „bez vyjasnění přesných parametrů chystané úpravy a zajištění dostatečných prostředků pro hluboce podfinancované vysoké školství ze strany samotného MŠMT“, což „destabilizuje a ohrožuje veřejné vysoké školy“.
AS UK upozornil, že nízký jednorázový příspěvek na podporu zavedení jednotných tarifů zcela nedostačuje pro „jakékoliv relevantní navýšení nízkých mezd akademických pracovníků a bude mít za následek propouštění a s tím spojenou další destabilizaci na nejvíce podfinancovaných oborech“.
Konkrétní přijaté usnesení zní: AS UK vyjadřuje závažné znepokojení nad tím, že ministr školství, mládeže a tělovýchovy řeší „většinu problémů tím, že zpochybňuje jejich existenci“. Mezi navrhovanými usneseními byla i výzva k rezignaci ministra Beka, ta ale neměla mezi členy AS UK dostatečnou podporu.
Na špatnou finanční situaci univerzit od loňského března upozorňuje například iniciativa Hodina Pravdy, která plánuje příští týden výroční tiskovou konferenci. Podle představitelů iniciativy má podfinancované vysoké školství má negativní dopady na celou společnost.
„Již rok naše iniciativa opakovaně upozorňuje na situaci, která eskalovala stávkou v říjnu minulého roku. Během tiskové konference zrekapitulujeme vývoj jednání s vládou, ministrem Mikulášem Bekem, které bohužel nevedlo ke zlepšení, a vyzveme k větší aktivitě i představitele a představitelky univerzit,“ uvádí zástupci Hodiny pravdy v tiskové zprávě. Členové AS UK souhlasí s tím, že MŠMT nesplnilo sliby, které resort univerzitám dal.
Akademický senát Univerzity Karlovy je samosprávným zastupitelským akademickým orgánem univerzity. Na UK působí od listopadové revoluce. V současnosti je AS UK složen ze 70 členů.