Nepřipouštíme si, že by jádro vypadlo z mixu. Hodně nám pomůže Polsko, věří ministři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jádro bude nadále součástí energetického mixu a to navzdory tomu, že místopředsedkyní Evropské komise a komisařkou pro Green Deal a konkurenceschopnost se má stát španělská socialistka Teresa Riberaová, která i po své nominaci nešetří svými ostře protijadernými názory. Pro Echo24 se na tom shodli ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Česko v současnosti řeší problém s předběžným zákazem podpisu smlouvy s jihokorejskou KHNP na dostavbu Dukovan.
Velké obavy vyvolala v části politické veřejnosti nominace šéfky EK Ursuly von der Leyenové na pozici místopředsedkyně komise. Tou by se měla stát zmíněná radikální ekologistka Teresa Riberaová. Někteří čeští europoslanci ji označili za „fanatičku“, která představuje pro EU nebezpečí především kvůli svým protijaderným postojům. Představitelé vlády Petra Fialy (ODS) se nicméně neobávají, že by Riberaová měla iniciovat vyjmutí jádra z energetického mixu.
„Jádro určitě zůstane součástí mixu, my si ani nepřipouštíme, že by nezůstalo. Máme v Evropě velmi silnou jadernou alianci, silné postavení Francie a iniciativu Poláků, kteří budou předsedat Radě EU od ledna. To našim projektům pomůže,“ řekl v rozhovoru pro Echo24 ministr průmyslu Lukáš Vlček.
„My jsme s Poláky jednali před několika týdny na mezivládních konzultacích. Shodli jsme se, že spolupráce v jaderné energetice je důležitá a v řadě věcí si můžeme vyjít vstříc. Polský trh může být příležitostí pro české firmy, které se jaderné energetice věnují. Polsko zase žádá Česko o pomoc z hlediska vědeckých kapacit. My máme alespoň jeden blok odnotifikován (jaderné elektrárny Dukovany), naše priority se hýbou kupředu. Já se toho neobávám,“ řekl Vlček.
Podobně hovoří také ministr životního prostředí Hladík. „Teresa Riberaová je historicky nejdéle sloužící ministryní životního prostředí evropské sedmadvacítky. Má velké zkušenosti v oblasti mezinárodního vyjednávání. Z tohoto titulu bude dobrou posilou Evropské komise, protože ta se nesmí dívat jen dovnitř Evropské unie, ale i do zbytku světa. Ano, její postoj vůči jádru je negativní a v tomhle jsme nikdy nenašli společnou řeč a Česká republika stojí na jiné straně než Španělé,“ připustil v rozhovoru pro Echo24 Hladík.
„I uvnitř Španělska je spor, kdy socialisté jsou proti jádru, zatímco lidovci jsou pro jádro. V Evropské komisi eurokomisař reprezentuje zájmy EU, nemůže tlačit názory Španělska. Shoda v Evropské komisi je jednoznačně na tom, že jádro je součástí energetického mixu a každá země si může vytvořit svůj mix tak, jak bude možné. Jádro je bezemisní technologie a na tom se podle mě nic měnit nebude,“ dodal Hladík.
Podle končící eurokomisařky Věry Jourové bude složení Evropské komise lépe hodnotit až po tzv. grilování jednotlivých kandidátů, které proběhne v listopadu. „To bych doporučila všem, kteří se zajímají o evropskou politiku, aby si poslechli, co ti komisaři reálně slibují,“ uvedla pro Echo24 Jourová.
„U paní Riberaové jsou otázky, jestli chce pokračovat v nastaveném směru Green Dealu, nebo jestli je ochotná přistoupit k nějakým revizím. Celkově je složení komise dobré v tom, že je to kromě předsedkyně několik silných figur, kteří mají posty výkonných místopředsedů a aparát,“ dodala Jourová.