Ferda Mravenec slaví, český vyšetřovatel zločinů na Balkáně, rozšířené vydání Fízla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ferda Mravenec slaví
Před devadesáti lety se v Lidových novinách poprvé objevil Ferda Mravenec. Autora legendární komiksové postavičky Ondřeje Sekoru při té příležitosti připomíná výstava ve Ville Pellé. Jejím základem jsou originály Sekorových knižních ilustrací, novinové kresby, ale i loutky vytvořené podle Sekorových návrhů.
Ondřej Sekora – známý i neznámý, Galerie Villa Pellé, Praha, do 14. 5. 2023.
Vzpoura literárních postav
V příběhu Vítka Kříže a jeho bratra Jáchyma se ocitáme v zámecké zahradě, kde se hýbe kompost. Hluboko pod zemí prý žije červ, kterého je třeba krmit. A až dědeček kluků odejde, jeden z vnuků bude muset nastoupit na jeho místo a postarat se, aby se místní legenda nepřetrhla. Co když se však postavy vzepřou vlastnímu vypravěči?
Anna Bolavá: Vypravěč, čte Igor Bareš a Kamil Halbich, Témbr.
Sté narozeniny Emila Bočka
Válečný veterán a příslušník československého letectva ve Velké Británii Emil Boček oslavil v únoru sté narozeniny. Životní příběh tohoto brněnského rodáka je vskutku fascinující. Zaznamenal jej historik Jiří Plachý v biografii Emil Boček. Strach jsem si nepřipouštěl vydané v roce 2018 nakladatelstvím Jota.
Jiří Plachý: Emil Boček. Strach jsem si nepřipouštěl, Jota, 264 + 32 str.
Rozšířené vydání Fízla
Fízl je něco mezi esejem, historiografickou prací a beletrií. Práce vychází z materiálů komunistické tajné policie, pracuje s nimi ale postupy běžnými v literatuře: hříčky, aluze, metafory, pointy…, čímž „popisovaná“ realita získává na plastičnosti. To je umocněno faktem, že materiály StB se týkají Placáka samého a jeho přátel.
Petr Placák: Fízl, Argo, 560 str.
Vrtiška & Žák, kreativní duo
Přední architektonické a designérské duo Roman Vrtiška a Vladimír Žák představí výběr spoluprací se sedmi firmami. Ve své tvorbě navazují na zlatou éru poválečného modernismu, kdy se kladl důraz na komplexní chápání navrhování a tvůrci nedělali rozdíly mezi tak odlišnými úkoly, jako je návrh lžičky a mrakodrapu.
VRTIŠKA & ŽÁK: ZA DOBRÝ DESIGN, Moravská galerie v Brně, do 28. 1. 2024.
Český vyšetřovatel zločinů na Balkáně
Ani roky od válečných zločinů spáchaných v bývalé Jugoslávii se tato tragická událost neuzavírá – pro příbuzné obětí, pro znesvářené národy ani pro českého vyšetřovatele. Dokumentární cesta zpět se ubírá po drahách prchajících zločinců a je vedena i snahou zachytit étos v té době ustaveného mezinárodního trestního tribunálu v Haagu.
Vyšetřovatel, režie: Viktor Portel, premiéra: 9. 3. 2023.
Leni, Hitlerova žena
Hra o fiktivním setkání dvou reálných lidí – Hitlerovy dvorní režisérky Leni Riefenstahlové a amerického moderátora Johnnyho Carsona v nejsledovanější talkshow Ameriky. Jak se obhájí umělkyně, která dala svůj talent do služeb totality? Jak dopadne střet dvou osobností před nelítostnými kamerami?
Leni, režie: Radovan Lipus, Jihočeské divadlo České Budějovice, premiéra: 10. 3. 2023.
O velkém požáru a jiné povídky
Útlý svazek povídek publicisty a komunálního politika Ondřeje Vaculíka (1954), od loňského roku předsedy Českého centra Mezinárodního PEN klubu, přináší šestnáct próz, z nichž nejsugestivnější je Když hořel Veletržní palác, téměř reportáž z katastrofy odehrávající se 14. srpna 1974.
Ondřej Vaculík: Let do neznáma, České centrum Mezinárodního PEN klubu, 80 str.