CDU požaduje kvůli migraci kontroly na hranicích s ČR, Polskem a Švýcarskem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Opoziční křesťanští demokraté (CDU/CSU) požadují kvůli nelegálním migrantům dočasné obnovení policejních kontrol na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem. Vyplývá to z připravovaného návrhu zákona, který má redakce deníku Echo24 k dispozici. O kontroly požádali také ministři vnitra spolkové země Saska a Braniborska. Premiér Petr Fiala nápad odmítá.
Opoziční CDU/CSU chce kvůli rostoucímu počtu nelegálních migrantů zavést dočasně kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem. V odůvodnění dosud nezveřejněného interního návrhu zákona, který chtějí strany projednat v Bundestagu, se píše: „Volný pohyb osob v rámci Schengenského prostoru je základním pilířem fungování EU, který by měl být v co největší míře zachován, vnější hranice EU ale nejsou před nelegální migrací dostatečně chráněny“.
Opozice chce proto rychle zavést tři opatření. Kromě zmiňovaného zavedení hraničních kontrol, mimo jiné s Českem, také pokračování „moderních kontrol“ na hranicích s Rakouskem, dokud se situace nezlepší. Zvýšit vybavenost spolkové policie a zlepšit spolupráci s policejními složkami jednotlivých spolkových zemí tak, aby byly v případě potřeby kontroly co nejdůslednější.
Pod připravovaným opozičním návrhem jsou podepsáni předseda CDU (Křesťanskodemokratická unie Německa) Friedrich Merz a Alexander Dobrindt, bývalý ministr dopravy a předseda frakce CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska). Nelegální migrace se v posledních týdnech stává v Německu opět jedním z ústředních témat. Přesto se očekává, že opoziční návrh bude v tomto znění zamítnut.
Po obnovení kontrol s Českem a Polskem volají také spolkové země Sasko a Braniborsko. A mimo jiné také policejní odbory. Bavorský premiér Markus Söder (CSU) naopak v úterý při návštěvě českého premiéra Petra Fialy (ODS) deklaroval, že Bavorsko obnovení kontrol nepožaduje s odkazem na to, že Česko „kvalitně chrání své hranice“.
„Obnovení hraničních kontrol s Českem nepovažujeme za nutné,“ řekl Söder. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann se proto nepřipojil k žádosti svých kolegů z Braniborska a Saska.
Bavorsko sází na skryté kontroly
Za jeden z důvodů označil Söder to, že Česko zavedlo dostatečně kvalitní opatření na ostrahu hranic. Dalším důvodem je pak to, že Bavorsko provádí v pohraničí skryté kontroly, které se podle něj ukazují jako úspěšnější než ty stacionární. „Doporučuji i ostatním spolkovým zemím provádět to samé,“ řekl. Díky těmto skrytým kontrolám je podle Södera pohraniční migrační situace v Bavorsku značně příznivější než jinde v Německu.
Fiala uzavření hranic odmítá
„Česká republika udělala hodně, aby přes nás nevedly migrační trasy,“ řekl po setkání Fiala, který německý nápad s hraničními kontrolami odmítl již dříve. Poznamenal, že aktuální čísla ukazují, že česká opatření fungují, neboť týdenní počty migrantů jsou v poslední době v řádu desítek.
Za první čtvrtletí letošního roku zajistili policisté podle zprávy zveřejněné na stránkách českého ministerstva ministerstva vnitra 2658 běženců, kteří byli v Česku nelegálně. Oproti stejnému období loni jejich počet stoupl o 35 procent. Při migraci přes vnější schengenskou hranici zadržela policie 108 lidí, ostatní ve vnitrozemí a na mezinárodních letištích.
Důležitým milníkem v oblasti zvládání migrace bude středeční jednání premiérů spolkových zemí se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem (SPD), které se uskuteční v Berlíně. Velkým tématem pak bude financování péče o migranty a uprchlíky, protože regiony na zaopatřování běženců žádají více peněz. Premiér Bavorsko Söder od něj čeká konkrétní výsledky.