Pavel přiletěl do Izraele. Setká se i s rodinami unesených rukojmích
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český prezident Petr Pavel v pondělí dopoledne přiletěl do Tel Avivu. V Izraeli ho čeká jednání s protějškem Jicchakem Herzogem, ale také s premiérem Benjaminem Netanjahuem, předsedou Knesetu (parlamentu) Amirem Ohanou, ministrem obrany Joavem Galantem a členem válečného kabinetu Bennym Gancem. Pavel se rovněž setká s rodinami rukojmích, které loni v říjnu uneslo z jižního Izraele palestinské hnutí Hamás, případně s propuštěnými rukojmími.
"Vaše podpora byla neochvějná, skutečná a ryzí," přivítal Pavla v Izraeli jeho protějšek Jicchak Herzog, kterého označil za drahého přítele. Ve svém úvodním projevu poděkoval Česku za podporu, vzpomněl i na českou velvyslankyni Veroniku Kuchyňovou Šmigolovou, které poděkoval za spolupráci.
"Všichni jsme byli šokováni, když jsme viděli brutální záběry ze 7. října," řekl Pavel na úvod svého projevu. Zopakoval, že Česko je solidární s právem Izraele na obranu svého obyvatelstva. Uvedl však také, že ho znepokojuje počet civilních obětí. "Je dobré připomenout, kdo byli oběti 7. října, jak to všechno začalo," dodal. Připomenul také, že je důležité o propuštění rukojmích dále jednat a uvedl, že se obává rozšíření konfliktu dále v regionu. Proto po návštěvě Izraele pojede i do Kataru.
Krátce po útoku Hamásu navštívil Izrael jako první zahraniční státník šéf české diplomacie Jan Lipavský. V říjnu do Izraele přiletěl premiér Petr Fiala a na začátku prosince do země zavítali předseda Senátu Miloš Vystrčil společně s šéfkou Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.
Po Izraeli se prezident Pavel vydá také do Kataru, kde bude jednat s emírem Tamimem bin Hamadem Sáním a s místopředsedou vlády a ministrem obrany Chálidem bin Muhammadem Attíjou. Setká se také s krajany na českém velvyslanectví v Dauhá.
Izrael zahájil ofenzivu v Gaze v reakci na útok Hamásu, který v oblasti vládne od roku 2007 a jehož ozbrojenci 7. října napadli izraelské pohraničí, kde povraždili na 1200 lidí a asi 240 osob unesli. Stovku rukojmích propustilo hnutí koncem listopadu a na 130 lidí dál zadržuje. Při rozsáhlé izraelské vojenské operaci v Gaze podle tamních úřadů přišlo o život zhruba 24 000 Palestinců, včetně členů Hamásu.