„Irán nesmí získat jaderné zbraně.“ Izraelský ministr mluví i o vojenském řešení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Obohacování uranu v Íránu na vysokou úroveň je nepřijatelné, islámská republika nesmí získat jaderné zbraně. Dnes to v Berlíně po jednání s izraelským ministrem zahraničí Elim Kohenem prohlásila jeho německá kolegyně Annalena Baerbocková.
„Obohacování uranu na vysokou úroveň nelze ospravedlnit žádnými civilními důvody. S mým izraelským kolegou jsme se shodli, že Írán nesmí získat jaderné zbraně,“ řekla Baerbocková.
Kohen prohlásil, že zabránit Teheránu v jeho jaderných ambicích mohou jen diplomatické a ekonomické kroky. „Máme dvě možnosti, vrátit se zpět k sankcím, nebo mít na stole vojenskou alternativu,“ řekl.
Podle Kohena ve věci Íránu nastal čas na jasné kroky a Německo jako evropská mocnost by je mělo podniknout. Zároveň vyzval Berlín, aby íránské Revoluční gardy označil za teroristickou organizaci.
Zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) kritizuje Írán za nepřiznané změny v zařízení na obohacování uranu. Předem neohlášené změny se týkají propojení dvou kaskád odstředivek, v nichž Írán obohacuje uran až na 60 procent. K výrobě jaderné zbraně je potřebný uran obohacený na hodnoty kolem 90 procent. Odborníci však už dříve varovali, že Írán má dostatek uranu obohaceného na 60 procent, aby z něj mohl vyrobit nejméně jednu jadernou bombu. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně k mírovým účelům.