Zákon o lobbingu píšou mocní, zlobí se Piráti na ODS. Ta jim předhazuje digitální fiasko
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Opoziční Piráti se ostře pustili do ODS kvůli protikorupčnímu zákonu o lobbingu. Podle vyjádření bývalého šéfa Pirátů Ivana Bartoše totiž tento zákon píší pod hlavičkou občanských demokratů „mocní, které má tento zákon omezit“. Předkladatelka jednoho z pozměňovacích návrhů a místopředsedkyně ODS Eva Decroix reagovala s tím, že kdyby Piráti debatovali s odbornou veřejností, mohli si ušetřit „fiasko s digitalizací stavebního řízení“.
Na to, že část změn k zákonu o lobbingu, o kterém se jedná nyní ve sněmovně, nepochází od poslanců, ale od zájmových skupin, upozornil server iRozhlas.cz. Jednat se má například o skupinu PPF, Českou lékařskou komoru či Sdružení místních samospráv, jehož předsedkyně Eliška Olšáková (STAN) je zároveň poslankyní.
V případě pozměňovacího návrhu zmíněné Evy Decroix se jedná o „racionalizaci“ lobbistické stopy připravovaných zákonů. Ve vládním návrhu se jedná o detailní výčet lobbistických kontaktů i lobbovaných politiků. Návrh poslankyně ODS by měl rozsah těchto informací zásadně omezit.
Ve vlastnostech dokumentu pozměňovacího návrhu je uvedena jako autorka Jana Hays, manažerka pro regulaci v telekomunikační společnosti CETIN spadající do skupiny PPF, uvádí iRozhlas.cz.
Tento postup ostře kritizují opoziční Piráti. „Hlava 22. Protikorupční zákon o lobbingu, který má omezit, aby si mocní privatizovali stát a ohýbali zákony ve svůj prospěch (a v neprospěch lidí a veřejnosti), teď pod značkou ODS píší ti mocní, které má ten zákon omezit. Nejen PPF, ale třeba i Hospodářská komora a další,“ uvedl na síti X bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Přidal se k němu také šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. „Pozoruhodné, vykastrování zákona o lobbování připravila PPF. Oligarchický komplex at its best. Hezky to ilustruje posledních 30 let,“ řekl Michálek.
Sama Decroix na kritiku reagovala s tím, že kdyby Piráti a Ivan Bartoš konkrétně pracovali s odbornou a podnikatelskou veřejností, která se podle ní nově negativně označuje za lobbisty, a „nešmrdali digitalizaci amatérsky na koleně, ušetřili by si fiasko“. „Já se otevřeně setkávám a jednám se zástupci podnikatelů, svazů, komor, zájmových skupin všeho druhu, českých i zahraničních. Dokonce si myslím, že je to správný a nutný předpoklad výkonu funkce zákonodárce – vyslechnout a zapracovat různé pohledy. Jen tak vzniká kvalitní legislativa,“ uvedla Decroix.
„Podpis je na výsledku můj, já nesu politickou odpovědnost, i kdyby mi do toho všichni čerti mluvili… pokud budou samozřejmě čerti správně registrovaní. Můj pozměňovací návrh neulehčuje práci lobbistům, ale zákonodárcům a uživatelům legislativy, protože předložený zákon vymýšlí úplně nerealizovatelnou administrativní hydru, která nemá vést k větší transparentnosti ale jen k buzeraci aktivních zákonodárců. Přesně v duchu příspěvku Ivana…“ dodala Decroix.
Regulaci lobbingu postupně zavádí i další členské státy EU. Od roku 2019 zavedl obdobná pravidla i Evropský parlament. V Bruselu je v současné době registrovaných zhruba 10 tisíc lobbistů. Předsedové výborů a další vybraní europoslanci musí povinně zaznamenávat všechny své lobbistické schůzky. Ostatní zatím jen na dobrovolné bázi.