WHO znepokojuje nová záhadná nemoc. Za dva týdny zabila desítky lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Demokratické republice Kongo vypukla záhadná nemoc, která si v průběhu dvou týdnů vyžádala nejméně 67 obětí, oznámily místní úřady. V provinciálním zdravotním okrsku Panzi v oblasti Kwango na jihozápadě země, poblíž hranic s Angolou, byly úmrtí zaznamenány mezi 10. a 25. listopadem. Úřady dosud potvrdily 71 mrtvých, ve středu původně uváděly až 143 mrtvých.
Nemoc se projevuje horečkou, bolestí hlavy, kašlem a anémií, uvedl provinční ministr zdravotnictví Apollinaire Yumba. Kvůli vysoké míře úmrtnosti místní úřady varují obyvatele, aby nevstupovali do kontaktu s těly zemřelých a zabránili tak dalšímu šíření nemoci.
„Do oblasti míří tým epidemiologů, který má odebrat vzorky a určit příčinu této zdravotní krize,“ oznámil místoguvernér provincie Rémy Saki.
„Konžská vláda je kvůli této nemoci v pohotovosti,“ řekl státní ministr zdravotnictví Roger Kamba podle AP. Z obětí, jež zemřely v nemocnicích, jich deset postrádalo krevní transfuzi a 17 zemřelo na následky dýchacích obtíží, uvedl ministr.
Podle Cephoriena Manzanza, představitele místní občanské společnosti, je oblast Panzi venkovským zdravotnickým okrskem s vážným nedostatkem léků a zdravotnických pomůcek. Apeloval proto na vládu i mezinárodní partnery, aby urgentně poskytli potřebnou pomoc.
Situaci v Kongu komplikuje i současná epidemie mpoxu (dříve známého jako opičí neštovice). Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má země nejvyšší počet potvrzených případů mpoxu na kontinentu. Z více než 50 000 hlášených případů v Africe připadá 9 513 právě na Kongo, přičemž mnoho dalších případů není potvrzeno kvůli nedostatku diagnostických prostředků.
WHO a Africké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (Africa CDC) společně pracují na analýze situace. „Nemoc je pod pečlivým dohledem a probíhá vyšetřování ve spolupráci s vládou Konga,“ uvedl Nicaise Ndembi, poradce ředitele Africa CDC.
čtk,
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.