PRŮZKUM: Více než polovina Čechů není optimistická ve směřování země. Také jsem nespokojený, uvedl Dvořák
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Více než polovina obyvatel Česka vyjádřila nespokojenost se směřováním Česka. Vychází to z průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák z hnutí STAN v Partii Terezie Tománkové v neděli uvedl, že se průzkum nedá interpretovat jako nedůvěra nebo nespokojenost s vládou. Podle něj je celá politická scéna na bodu mrazu. Předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček z hnutí ANO tvrdí, že to nemá na svědomí opozice.
Podle průzkumu STEM pro CNN Prima News převažuje nespokojenost se směřováním Česka. Pro více než polovinu lidí země směřuje špatným směrem, jen pro 15 % správným. Zbytek si myslí, že Česko nesměřuje nikam. Výhled je však mírně lepší než loni na podzim, tedy na začátku energetické krize. Tehdy o směřování Česka smýšlela veřejnost nejhůře za poslední dekádu.
Výhled na příštích 12 měsíců je ale výrazně optimističtější než hodnocení současnosti. Až 40 % lidí vyhlíží následující rok s nadějí, což je lepší než dlouhodobý průměr a hodnocení se vrací do předválečného podzimu roku 2021.
Ministr Martin Dvořák na otázku, co dělá vláda špatně, a proto jsou s ní lidé dle průzkumu nespokojení a nevěří jí, odvětil, že se čísla nedají interpretovat jako nedůvěra vládě. „Druhá část říká, že lidé očekávají, že to teď bude už jenom lepší. Ne jenom běžná populace, ale i my politici, se potýkáme s tím, že společnost je čím dál více rozdělená a naštvaná,“ uvedl.
Podle něj je ve veřejnosti neustále podporováno štěpení, urážení a hrubost. „Nebudu jmenovat, ale myslím si, že když se podíváte na sociální sítě, na debaty v různých médiích a do Poslanecké sněmovny, co tam občas zaznívá, tak je zde evidentní snaha rozdělovat společnost a štvát proti sobě navzájem jednotlivé skupiny,“ řekl Dvořák.
Moderátorka připomněla, že to dělají i členové vládní koalice, když předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová nazvala demonstraci na Václavském náměstí z 16. září setkáním příznivců Varšavské smlouvy. „Neříkal jsem, že je to chyba opozice. Celková politická situace v této zemi je opravdu na bodě mrazu. Není zde žádný otevřený, rozumný a konstruktivní dialog. Probíhá zde jenom nálepkování, nadávání, urážení a já takhle politiku sám o sobě nevnímám. Jsem z toho docela nešťastný. Kdybych byl v průzkumu, také řeknu, že nejsem spokojený,“ vysvětlil Dvořák a zdůraznil, že výsledek průzkumu podle něj není vyjádření nedůvěry nebo nespokojenosti s vládou.
„Když si člověk zapne jednání Poslanecké sněmovny, vidí tam dlouhé projevy, osobní útoky a vašeho pana předsedu (Andreje Babiše) s plyšákem,“ obrátila se Tománková na Radka Vondráčka a uvedla, zda za to, že Česko podle lidí nesměřuje nikam, nenese odpovědnost i opozice. „Nemyslím si, že plyšák může za to, co STEM měří. Výsledek pouhých 15 %, je nejhorší, dokonce horší než za covidových časů, kdy současná koalice zneužívala situace. Covid byl brán jako politický nástroj politického boje. Pořád to mám v sobě a nikdy jim to nezapomenu. Ani tenkrát to nebylo tak špatné a za to opravdu nemůže nějaký plyšák,“ oponoval předseda sněmovního ústavně-právního výboru.