Střelba ze samopalů, 400 zadržených migrantů denně. Situace na srbsko-maďarské hranici se zhoršuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V posledních týdnech se bezpečnostní situace v srbsko-maďarském pohraničí jednoznačně zhoršila, uvedl v sobotu hlavní poradce pro vnitřní bezpečnost maďarského premiéra György Bakondi. Na srbské straně hranice jsou ozbrojené střety mezi gangy pašeráků lidí běžným jevem, přičemž po sobě střílejí nejen pistolemi, ale i samopaly. Maďarští pohraničníci zadržují v posledních době denně 400 i 500 nelegálních migrantů, kteří se pokoušení do země proniknout.
V letošním roce bylo na maďarsko-srbské hranici a na maďarsko-rumunské hranici zadrženo téměř 85 000 narušitelů hranic a 650 převaděčů, řekl Bakondi v televizi M1.
Zatímco v předchozích týdnech Maďaři zadrželi 250-300 migrantů denně, v posledních dvou týdnech se podle poradce premiéra Viktora Orbána toto číslo začalo zvyšovat a přesáhlo 400 osob denně, ale jsou dny, kdy dosahuje až 500 osob denně. Nelegální migranti se nezřídka pokoušejí proniknout přes srbsko-maďarskou hranici ve skupinách 150-200 lidí a z Rumunska se stále častěji pokoušejí dostat do Maďarska ukrytí v autech, dodal Bakondi.
Poradce premiéra znovu zdůraznil, že Maďarsko nesouhlasí s unií prosazovaným povinným rozdělováním nelegálních migrantů a odmítá vytváření tzv. migrantského ghetta v Maďarsku. Poukázal na to, co by se stalo, kdyby tyto ozbrojené gangy byly podle nařízení EU umístěny do otevřeních zařízeních pro migranty. Maďarsko považuje tyto myšlenky za závažnou chybu, odmítá je a v žádném případě nepodporuje přijetí nového právního předpisu EU, který by to umožňoval, uvedl György Bakondi.