Skončit musí i desítka náměstků za Piráty. Místa zaniknou, nebo si je rozdělí koalice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Konec Pirátů ve vládě neznamená jen odchod dvou ministrů. Skončit musí i desítka politických náměstků nominovaných Pirátskou stranou. Někteří už termín svého odchodu znají, jako třeba pirátský náměstek ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) Jiří Valenta, jiní ještě bojují o to, aby mohli dokončit rozdělanou práci. Zatím není jasné, zda náměstkovská místa po Pirátech zbytek koalice zruší, nebo je obsadí svými lidmi. Rozhodnutí bude na jednotlivých ministrech.
„Odcházím z ministerstva financí k 10. říjnu tohoto roku,“ řekl deníku Echo24 v úterý jeden ze tří politických náměstků ministra financí Jiří Valenta. S ním skončí v blízké době ve vedení všech resortů i devět dalších náměstků členů vlády, které nominovali Piráti. Ministra pro místní rozvoj a dosluhujícího předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který skončil nedobrovolně na konci září, tak logicky doprovodí i bývalý pirátský poslanec a náměstek na úřadu vlády Ondřej Profant, který řekl, že mu nebyla nabídnuta žádná jiná pozice.
Odchází také náměstek ministra zemědělství Milan Daďourek, termín odchodu ale zatím nezná. „Náměstkem nezůstanu, chystám se rezignovat. Pracuji na předání agend a snaze rychle ještě dotáhnout alespoň zákon k rodinným farmám a některé další aktivity. Okolnosti rezignace chci ve středu probrat na schůzce s panem ministrem,“ uvedl Daďourek.
Funkce politického náměstka může na rozdíl od těch odborných (dnes vrchních ředitelů pro řízení sekcí) zaniknout ze dne na den, buď rezignací, nebo výpovědí. Nejsou totiž úředníci. Nevztahuje se na ně služební zákon a po jejich odchodu je zaměstnavatel vázán klasickou výpovědní lhůtou, která může být nejméně dva měsíce, ale i delší, což se liší resort od resortu.
Někteří proto čekají, až bude formálně vypovězena koaliční smlouva, k čemuž čemuž straně dalo v pondělí mandát internetové stranické fórum. „V tuto chvíli čekáme na finální podobu ukončení koaliční smlouvy, očekávám, že po formálním vypovězení koaliční dohody a následné dohodě s ministrem Baxou podám rezignaci a předám jednotlivé agendy,“ řekl redakci náměstek ministra kultury Ondřej Chrást
Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zuzana Freitas Lopesová, která spolupracovala na zákonu o bydlení, zatím datum svého odchodu nezná. „Zatím je brzy, s panem ministrem se uvidím nejspíš ve čtvrtek, je teď zaneprázdněn novými povinnostmi,“ odpověděla na otázku, zda by pokračovala v rámci resortu, pokud by jí byla nabídnuta jiná pozice.
Jiří Lehejček, který je nejen náměstek ministra pro životní prostředí, ale také člen dozorčí rady Lesů ČR, počítá s tím, že jeho odchod z ministerstva je s koncem Pirátů ve vládě nevyhnutelný. Na procesních záležitostech, předání agend a termínech a vypořádání se chce ve středu dohodnout s ministrem Petrem Hladíkem z KDU-ČSL.
„Zítra se o tom pobavíme s ministrem, ale rozhodně to není o tom, že bych tu měl být měsíce. Mluvíme o dnech, maximálně týdnech,“ popsal Lehejček. S tím, že by mu ministerstvo nabídlo jiné místo, spíše nepočítá. Starosti o práci si ale nedělá. „Nepřestanu bušit do toho, aby naše krajina byla co k čemu, stejně jako před mým příchodem na ministerstvo, ať už v akademické sféře nebo v nevládních organizacích.“
Dříve nebyl počet politických náměstků nijak omezen. Dnes může mít člen vlády pouze tři. Bude tak na každém, zda místo po odchodu pirátského náměstka zruší, nebo nahradí zástupcem jiné koaliční strany.
Na co odchod nejmenší vládní strany z koalice nebude mít patrně vliv, je obsazení pozic v řízení státních podniků, kde jsou členové Pirátů nominováni jako experti, nikoli politici. Počítá se také s tím, že Pirátům zůstanou posty v poslaneckých výborech i ve vedení sněmovny. Zbytek koalice už deklaroval, že je k odchodu vyzývat nechce.