Do tendru na Dukovany by mohl zasáhnout i Westinghouse, domluvil se s Korejci. Uvedl to šéf KHNP
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americká společnost Westinghouse, která se neúspěšně ucházela o stavbu jaderných bloků v Česku, se k nim nakonec přeci jen zřejmě dostane. Po urovnání sporů s vítězem tendru, korejskou společností KHNP, by se totiž mohla určitou formou na zakázce podílet. Šéf korejské KHNP Jooho Whang to dnes řekl České televizi. Westinghouse byl přitom z tendru vyřazen a následně se rozhodovalo mezi francouzskou EDF a korejskou KHNP.
„Dohodli jsme se na spolupráci s tím, že konkrétní obsah dohody podléhá závazku mlčenlivosti, takže o detailech se nemohu dál zmiňovat,“ řekl ČT výkonný ředitel KHNP Jooho Whang. Naznačil, že může jít o formu spolupráce, při které by Westinghouse získal část zakázky.
KHNP má podle loňského rozhodnutí vlády v Česku postavit nové jaderné reaktory. KHNP vedla dlouhodobý spor s firmou Westinghouse, která byla rovněž uchazečem o stavbu jaderných bloků v Česku. Americká společnost zpochybňovala oprávnění Korejců používat technologii, kterou nabídli i v českém tendru. KHNP a Westinghouse v polovině ledna oznámily dohodu na urovnání těchto sporů. Westinghouse zároveň potvrdil ukončení všech právních sporů s Korejci. Dohoda má umožnit globální spolupráci obou společností.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) jednal ve čtvrtek večer v Praze s nejvyšším vedením korejské společnosti KHNP, do výstavby by se měly v co největší míře zapojit české firmy. Jednání pokračují podle dohodnutého harmonogramu, smlouva mezi investorem, kterým je polostátní energetická společnost ČEZ, a KHNP má být podepsána do konce března.
ČEZ připravuje v Dukovanech stavbu dvou nových bloků, v tendru zvítězila KHNP. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách zhruba 400 miliard korun.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.