Stanjura má problém. Rozpočtová rada ostře kritizuje jeho plány s rozpočtem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Národní rozpočtová rada (NRR) se ostře ohradila proti Rozpočtové strategii, kterou připravilo ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury (ODS). Za „politováníhodné“ označila NRR mimo jiné to, že Stanjura předložil strategii o více než měsíc později, podle zákona má být předložena do konce dubna. Schodek rozpočtu má podle tzv. výdajových rámců klesnout pod hranici 200 miliard až v roce 2026.
Vyplývá to z ze stanoviska Národní rozpočtové rady k rozpočtové strategii na roky 2024- 26, kterou má Echo k dispozici.
Rozpočtová strategie podle NRR není kvantitativně konzistentní s avizovaným konsolidačním úsilím vlády obsaženém ve vládním návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů, který byl předložen až po schválení konvergenčních programu.
Výdajové rámce stanovují plánovanou hodnotu rozpočtového schodku pro příští roky. V roce 2024 by měl být 235 miliard korun, v roce 2025 by se měl snížit na 200 miliard korun a o rok později na 175 miliard korun.
„Nelze připustit, aby Rozpočtová strategie jako klíčový a závazný dokument celého rozpočtového procesu v daném roce nastavovala výdajové rámce pro vládní sektor na odlišné úrovni, než jakou předpokládá Konvergenční program ČR, když přitom vychází ze stejné makroekonomické predikce a stejného hodnocení základních parametrů vývoje hospodářství,“ uvedla NRR. Výdajové rámce jsou součástí Rozpočtové strategie sektoru veřejných institucí ČR, kterou by ve středu měla projednat vláda.
„Zatímco Konvergenční program počítá se strukturálním saldem pro rok 2024 ve výši 2,6 procenta HDP a Závěrečná zpráva z hodnocení dopadů regulace k návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů implikuje pokles tohoto salda na přibližně 1,4 až 1,5 procenta HDP, samotná Rozpočtová strategie se záměry konsolidace v tomto rozsahu nepracuje,“ upozornila rada. Podle ní by se měl strukturální schodek v příštím roce proti Konvergenčnímu programu zvýšit a měl by činit 2,75 procenta HDP.
Rada zároveň konstatovala, že výdajové rámce více odpovídají skutečnému vývoji rozpočtu v letošním roce než Konvergenční program. „Ukazuje se tedy, že původní odhady vývoje veřejných financí obsažené v Konvergenčním programu neodrážely reálný stav veřejných financí. NRR o to více zdůrazňuje naléhavou potřebu veřejné rozpočty konsolidovat a konsolidační balíček je v tomto světle žádoucí nikoli méně, ale naopak více,“ uvedla rada. Upozornila také, že pokud Česko využije půjčku z mimořádného mechanismu EU, prohloubí se tím dluh vládních institucí, což oslabí konsolidační úsilí vlády.
DOKUMENT: Kompletní stanovisko Národní rozpočtové rady si můžete přečíst ZDE:
Vydajove-ramce-statniho-rozpoctu-a-statnich-fondu-2024-2026 by newsroom on Scribd