Dánsko chce zakázat pálení koránu a jiných svatých textů na demonstracích
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dánská vláda oznámila, že prozkoumá právní prostředky, jak za určitých okolností zastavit protesty zahrnující pálení svatých textů. O těchto incidentech jsme psali zde. Jako důvod uvedla obavy o bezpečnost po reakci na podobné incidenty, při nichž byl v Dánsku a Švédsku znesvěcen korán. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na kabinet premiérky Mette Frederiksenové, podle nějž podobné demonstrace nahrávají extremistům a mohou mít pro Dánsko „významné negativní důsledky“.
Vláda konstatovala, že chce „prozkoumat“ možnost zásahu v situacích, kdy „jsou uráženy jiné země, kultury a náboženství“, uvedlo ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. „Musí se tak samozřejmě dít v rámci ústavně chráněné svobody projevu a způsobem, který nic nezmění na tom, že svoboda projevu má v Dánsku velmi široký rozsah,“ dodal úřad a zdůraznil, že jde o jednu z nejdůležitějších hodnot země.
Woman in Denmark gets thrown around and tackled to the ground by police for trying to stop a Quran burning.
— Censored Men (@CensoredMen) July 26, 2023
This just makes my blood boil… pic.twitter.com/UreqV8IVRj
Několik nedávných protestů zahrnujících pálení koránu vyvolalo diplomatické napětí na celém Blízkém východě a v obou severských zemích. Řada blízkovýchodních států si po incidentech předvolala švédské a dánské velvyslance, v Bagdádu demonstranti vnikli na švédské velvyslanectví.
Dánská vláda poznamenala, že protesty „dosáhly úrovně, kdy je Dánsko v mnoha částech světa napříč kontinenty vnímáno jako země, která napomáhá urážkám a znevažování kultur, náboženství a tradic jiných zemí“. Hlavním účelem pálení koránu v Dánsku podle ní byla „provokace“, která může mít závažné důsledky.
Švédský premiér Ulf Kristersson v samostatném prohlášení uvedl, že byl v úzkém kontaktu s dánskou premiérkou Frederiksenovou. Dodal, že švédská vláda rovněž zvažuje možné kroky. „Také jsme již začali analyzovat právní situaci… abychom zvážili opatření k posílení naší národní bezpečnosti a bezpečnosti Švédů ve Švédsku i ve světě,“ uvedl Kristersson v příspěvku na instagramu.
Švédská vláda ve čtvrtek v reakci na zhoršenou bezpečnostní situaci nařídila 15 vládním agenturám, včetně ozbrojených sil i několika donucovacích orgánů, posílit schopnost země předcházet terorismu. Oznámení přišlo den poté, co vláda uvedla, že země se stala terčem dezinformačních kampaní podporovaných Ruskem, které mají vyvolat zdání, že Stockholm podporuje nedávné pálení koránu.