FOTO: Polární záře nad Českem. Nový rok poskytl netradiční podívanou a ještě nekončí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko končilo loňský rok na mnoha místech s netradiční podívanou. Kromě silných červánků se na obloze objevila i polární záře, kterou lidé zvěčnili na řadě snímků napříč republikou. Některé z nich pak sdílel i Český hydrometeorologický ústav, podle kterého na některých místech v zemi viditelnost komplikovalo počasí.
„Na Slunci došlo v neděli k sérii erupcí, z nichž minimálně jedna vychrlila k Zemi plazmatický oblak nabitých částic. Ten by měl zasáhnout Zemi v průběhu silvestrovských večerních hodin. Národní úřad pro oceány a atmosféru v USA předpovídá geomagnetickou bouři s možností pozorovatelných polárních září i z našich zeměpisných šířek,“ vysvětloval s předstihem možnost pozorování polární záře astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
„Kdo máte jasnou oblohu, nad severním obzorem je viditelná slabá polární záře. Spíše fotograficky. Situaci komplikuje od severozápadu vysoká oblačnost. Jasno je ale aktuálně třeba ve Zlínském kraji,“ upozornil následně i Český hydrometeorologický ústav na sociální síti X.
❗️❗️Kdo máte jasnou oblohu, nad severním obzorem je viditelná slabá polární záře. Spíše fotograficky.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) January 1, 2025
Situaci komplikuje od severozápadu vysoká oblačnost. Jasno je ale aktuálně třeba ve Zlínském kraji.
Snímky od Uherského Brodu (Alžběta Chovancová) a Rohovládova Bělá (Veronika… pic.twitter.com/C1skfl4aVB
Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. V Česku bývají naopak obvykle velmi slabé. Nezkušení pozorovatelé si je mohou splést se světelným znečištěním nebo červánky.
Frenštát p.R. pic.twitter.com/2ggrj451Z9
— Lukáš (@Luk20067141) January 1, 2025
Tím však vzácná novoroční podívaná nekončí. V pátek vyvrcholí meteorický roj Kvadrantid, maximum nastane 3. ledna v 16:00 středoevropského času (SEČ). Podmínky po pozorování budou dobré. Začátek roku přinese také další astronomický úkaz, a to zákryt Saturnu Měsícem v sobotu 4. ledna večer. Podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě je zmiňovaný zákryt vzácný.
Bohužel, v okolí Plzně jsou už mraky. Ale západ slunce byl úžasný 😉. pic.twitter.com/9UmzdEGEmE
— Jitka Brůnova 🇨🇿 🇺🇦 🇪🇺 🇮🇱 (@brunova_jitka) January 1, 2025
Kvadrantidy jsou jedním z nejsilnějších meteorických rojů. Aktivní jsou prvních deset dní roku, tedy do 10. ledna. V ideálních podmínkách lze pozorovat až 120 meteorů za hodinu, přičemž letošní maximum je odhadováno na 60 až 80 meteorů za hodinu. „Nejlepší pozorovací podmínky nastanou v noci ze 3. na 4. ledna, kdy radiant roje, ležící v souhvězdí Pastýře, vystoupá vysoko nad severovýchodní obzor,“ uvedl Horálek. Měsíc ve fázi úzkého srpku, který zapadne dříve večer, pozorování rušit nebude.
V sobotu 4. ledna 2025 večer nastane podle Horálka neobvyklý zákryt Saturnu Měsícem. „K zákrytu dojde přibližně v 18:36 nad jihozápadním obzorem, kdy Saturn postupně zmizí za neosvětlenou částí měsíčního disku,“ řekl Horálek. O hodinu později, kolem 19:36 SEČ, se planeta znovu objeví z osvětlené části Měsíce.
„Obě tělesa budou v té době ještě asi deset stupňů nad západojihozápadním obzorem, a úkaz tak bude možné sledovat i bez dalekohledu,“ dodal astrofyzik. Další zákryt Saturnu, který bude možné pozorovat na území Česka a Slovenska, se uskuteční až 9. prosince 2036.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.