Exekutoři tahali z lidí v insolvenci peníze v šibeničním termínu. Ministerstvo fintu zarazí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Část exekutorů přišla v létě s novou fintou na dlužníky v insolvenci. Ta se týkala zastavování takzvaných bezvýsledných exekucí. Oproti dosavadní praxi exekutoři po lidech v insolvenci požadovali náklady exekuce, a to do tří dnů od právní moci takového usnesení, což je ale v rozporu se smyslem oddlužení. Problém, na nějž opakovaně upozorňoval deník Echo24 a který se mohl týkat tisíců dlužníků, nyní uznalo i ministerstvo spravedlnosti, které upraví příslušnou metodiku, aby exekutoři již v tomto smyslu nemohli na dlužníky tlačit.
Deník Echo24 v létě upozornil, na usnesení, ve kterém soudní exekutor vyzývá dlužníka v insolvenci k zaplacení nákladů do tří dnů ode dne právní moci usnesení. Experti i politici pak tento postup hodnotili jako nesmyslný a takový, který se příčí smyslu oddlužení. Jednak smyslu a účelu institutu oddlužení, kterým je dlužníka zbavit exekucí a vrátit jej do ‚normálního‘ života bez dluhů, i jeho speciální právní úpravě, kdy dlužník nemůže žádnému z věřitelů poskytovat výhody. Dlužníkovi nesmí po schválení oddlužení vzniknout nový dluh po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti, neboť by taková skutečnost vedla ke zrušení schváleného oddlužení. A právě to by se de facto postupem exekutorů stalo.
V prosinci pak redakce získala rozhodnutí soudu v jednom takovém případě, kdy Krajský soud v Hradci Králové, který dal za pravdu povinné osobě. Tato osoba, která v době výzvy exekutora argumentovala mimo jiné usnesením Nejvyššího soudu ČR, které říká, že „u pohledávky (jistiny), která vznikla před zahájením IŘ vedeného na majetek dlužníka, nelze považovat příslušenství pohledávky tvořené soudem přiznanou náhradou nákladů řízení za peněžitý závazek, který dlužníku vznikl až po schválení oddlužení, ani za pohledávku vzniklou poté, co nastanou účinky schválení oddlužení.“
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Markéta Poslušná pro Echo24 řekla, že pokud jde obecně o přiznávání nákladů právního zastoupení oprávněným při zastavování bezvýsledných exekucí, vydalo MS metodické stanovisko, v němž podrobně vysvětlilo, že je takový postup možný a v souladu se zákonem.
„V případech lidí, kteří jsou aktuálně v insolvenčním řízení, je však situace obdobná, dle názoru MS totiž lze náklady právního zastoupení oprávněným přiznat i v usnesení o zastavení bezvýsledné exekuce, které bylo vydáno v průběhu insolvenčního řízení. Pokud jde však o úhradu takových nákladů, ta závisí teprve na výsledku insolvenčního řízení. Pokud by povinný splnil oddlužení a byl by osvobozen od placení vymáhané pohledávky ve smyslu § 414 insolvenčního zákona, byl by osvobozen rovněž od placení nákladů oprávněného, jelikož tyto jakožto součást příslušenství sdílí osud vymáhané pohledávky,“ uvedla Poslušná s tím, že pokud by bylo insolvenční řízení skončeno jiným způsobem, mohl by oprávněný požadovat úhradu těchto nákladů, jak byly určeny v usnesení o zastavení exekuce.
V této souvislosti se však ministerstvo setkává se stížnostmi dlužníků, kteří si stěžují, že je v usnesení o zastavení bezvýsledné exekuce určeno, že mají tyto náklady právního zastoupení oprávněnému právě uhradit ve lhůtě 3 dnů ode dne právní moci tohoto usnesení.
„Taková povinnost je ovšem v rozporu s podmínkami schváleného oddlužení. Podle insolvenčního zákona totiž platí, že po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je dlužník povinen neposkytovat nikomu z věřitelů žádné zvláštní výhody. Stanovení pariční lhůty v délce 3 dnů, probíhá-li vůči povinnému (dlužníkovi) insolvenční řízení, v jehož rámci je plněno schválené oddlužení, může v povinných vyvolávat dojem, že skutečně do 3 dnů je třeba v rozporu s podmínkami schváleného oddlužení splnit uvedenou povinnost,“ uvedla Poslušná.
„Na toto pochybení bylo již několik soudních exekutorů upozorněno a v této souvislosti proto ministerstvo připravuje doplnění stávající metodiky,“ dodala pro Echo24 Poslušná.
„Tři dny na zaplacení jsou fakt úlet“
Expert na exekuce a insolvence z advokátní kanceláře Adkins Legal Tomáš Souček pro Echo24 konstatoval, že ministerstvo problematiku shrnuje správně. „Tedy že není problém v samotném přiznání nároku na náhradu nákladů řízení o zastavení exekuce v průběhu insolvenčního řízení. Ačkoliv například rozhodnutí odvolacího soudu, které mám v této věci k dispozici, vidí problém i v takovémto postupu soudního exekutora, ale především ve stanovení pariční lhůty 3 dnů k jejich úhradě, které je zcela matoucí a nesmyslné,“ uvedl Souček.
„Pakliže ministerstvo doplní stávající metodiku uspokojivým způsobem (a soudní exekutoři se jí budou řídit), mohl by tím být problém vyřešen – bude ale velmi záležet na detailech,“ dodal expert.
Poslanec Patrik Nacher (ANO) pro Echo24 řekl, že oceňuje záměr ministerstva změnit metodiku týkající se lhůty na zaplacení. „Je dobře, že si ministerstvo uvědomilo, že ty tři na zaplacení jsou opravdu úlet a že nemá nikdo v době insolvence upřednostňovat nějakého věřitele. Ten postup byl pro dlužníky maximálně matoucí a mohl v nich vyvolat dojem, že opravdu musí něco zaplatit do tří dnů, což je v insolvenci samozřejmě nesmysl. Exekuční a insolvenční právo je hrozně komplikované a my naší povinností je se snažit dělat právo pro lidi srozumitelně,“ řekl Nacher s tím, že člověk, který jde o insolvence, má nějaká jasně nastavená pravidla, která byla tímto postupem narušena.
Dodal, že nerozumí tomu, proč exekutoři vůbec dlužníkům v insolvenci náklady uznávají. „Podle mě to je testování ze strany exekutorů, respektive to směřuje preventivně na ty, kteří tou insolvencí neprojdou. Nicméně ve chvíli, kdy člověk tu insolvenci přeruší, tak mu tam obecně naběhnou zase ty exekuce zpátky. Očekával bych, že ministerstvo bude komunikovat srozumitelněji, protože není možné, aby politici, novináři nebo samotní dlužníci filozofovali nad tím, co chtěl básník nějakou úpravou vlastně říci,“ dodal Nacher.