Boj proti klimatu se moc nedaří, tak EU bude zvažovat odklánění slunečních paprsků od Země
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Odklánět sluneční paprsky od Země v rámci boje proti globálnímu oteplování? Tato myšlenka se může zdát absurdní, ale nyní si ji vzal za své Brusel. Evropská unie minulý týden oznámila, že se připojuje k mezinárodnímu výzkumu, který má posoudit, zda obrovské zásahy do zemského klimatu, jako je přesměrování slunečních paprsků například pomocí rozstřikování aerosolu do atmosféry nebo řízené změny počasí, jsou životaschopnou možností a jaká rizika by s tím byla spojená. V pátek i Bílý dům tuto možnost nově připustil, i když na dosavadním americkém boji s klimatem se podle dokumentu nic nemění. Informoval o tom deník les Echos nebo agentura Bloomberg.
Klimatické geoinženýrství, prezentované některými vědci jako řešení pro boj s globálním oteplováním, je značně kontroverzní. Evropská unie, která se rozhodla k výzkumům nyní připojit, vyzývá k mezinárodním diskusím s cílem určit rizika možné změny atmosféry.
„Tyto technologie představují nová rizika pro lidi a ekosystémy, přičemž by také mohly zvýšit mocenskou nerovnováhu mezi národy, podnítit konflikty a vyvolávat nesčetné množství etických, právních, správních a politických problémů,“ uvádí se v dokumentu, který získala agentura Bloomberg.
Technologie, označovaná jako modifikace slunečního záření (SRM), by například znamenala rozstřikování chemických látek do atmosféry, které by lámaly sluneční paprsky a ty by v takovém množství nedopadaly na zemský povrch, který by tak nebyl v takové míře zahříván jako v současnosti.
"EU podpoří mezinárodní úsilí o komplexní posouzení rizik a nejistot klimatických zásahů, včetně modifikace slunečního záření," uvádí dokument.
V podstatě souběžná zpráva Bílého domu zveřejněná v pátek naznačuje, že Bidenova administrativa je otevřena studiu možnosti, že by změna slunečního světla mohla rychle ochladit planetu.
„Program výzkumu vědeckých a společenských důsledků modifikace slunečního záření (SRM) by umožnil lépe informovaná rozhodnutí o potenciálních rizicích a přínosech SRM jako součásti klimatické politiky, spolu se základními prvky zmírňování emisí skleníkových plynů a adaptace na ně,“ píše se ve zprávě Bílého domu. "SRM nabízí možnost výrazně ochladit planetu v časovém horizontu několika let," zdůrazňuje přednosti SRM zpráva.
Vedle vypouštění chemikálií v podobě aerosolu patří mezi další zásahy zvýšení oblačnosti nad oceány, nebo snížení množství vysoko plující řasovité oblačnosti (cirrus), které odrážejí sluneční záření zpět na Zemi.
Přesto Bílý dům v prohlášení doprovázejícím zprávu uvedl, že „neprobíhají žádné plány na vytvoření komplexního výzkumného programu zaměřeného na modifikaci slunečního záření“.
Jak uvádí zpráva, s každou formou modifikace slunečního záření jsou spojena rizika, která mohou ovlivnit lidské zdraví, biologickou rozmanitost a geopolitiku. Je to proto, že modifikace slunečního světla by mohla změnit globální vzorce počasí, narušit produkci potravin a vést k náhlému oteplení, pokud by byla praxe široce rozšířena a poté zastavena.
Bílý dům zároveň zdůraznil, že je důležité porovnat tyto nejistoty se současnými nebezpečími spojenými s teplejší planetou.