Vrcholný pragmatismus na české levici. Maláčová může vyjednat volební spojení se Stačilo!
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová dostala od strany mandát vyjednávat s koalicí Stačilo! spojení pro sněmovní volby v příštím roce. Jednat by se mělo buď o formát koalice, případně alespoň účast politiků Sociální demokracie na kandidátkách Stačilo! Oslovený politolog označil toto spojení za vrcholný pragmatismus všech zúčastněných stran.
SOCDEM v současné době ve sněmovně chybí a ráda by se do ní v příštím roce vrátila. I proto tak nyní dala strana své předsedkyni Janě Maláčové mandát k tomu, aby jednala o možnosti účasti na kandidátce koalice Stačilo!, v níž hlavní roli hraje KSČM v čele s europoslankyní Kateřinou Konečnou.
Ta už dříve pro Echo24 řekla, že jednání se všemi subjekty ještě probíhají. „Výhody spojenectví se ukázaly už v evropských a krajských volbách, kdy jsme dokázali společnými silami porazit i některé parlamentní strany. Čím silnější Stačilo! bude, tím lépe pro občany. Je totiž třeba říct stačilo válce, drahotě, nedostupnému bydlení a koloniálnímu postavení ČR,“ uvedla Konečná.
Jedním ze subjektů, které se zapojí, se nejspíš stanou i Sociální demokraté, a to buď ve formě přímého zapojení do koalice, nebo nominací politiků na kandidátky koalice Stačilo!. Alespoň tak zní usnesení SOCDEM, které má redakce k dispozici. O případném konkrétním návrhu spolupráce navíc bude rozhodovat pouze grémium sociálních demokratů, tedy Maláčová a místopředsedové, které si sama na sjezdu vybrala včetně například Lubomíra Zaorálka.
Tím odpadnou hlasy, které již v SOCDEM spojení se Stačilo!, respektive s komunisty, odmítají. Mimo jiné se kritika objevila v usnesení Krajské rady Mladých sociálních demokratů Jihomoravského kraje. „Důrazně nesouhlasíme se spoluprací SOCDEM s hnutím Stačilo! a KSČM. Jde o nacionalistické až krajně pravicové, proruské a nenávistné subjekty, s nimiž nemá poctivá Sociální demokracie nic společného. Odsuzujeme možnou spolupráci s těmito subjekty a možnou kandidaturu představitelů SOCDEM na kandidátkách Stačilo! do Poslanecké sněmovny,“ uvádí mladí SOCDEM.
Maláčová nicméně kritiku odmítá. „Hlavním cílem Sociální demokracie je nabízet řešení, která mají smysl dlouhodobě nejen pro naše voliče i celou společnost. Pro mě je důležité dělat politiku, která má obsah, ne jen formu. A pokud chceme řešit skutečné problémy, musíme občas zvládnout i trochu humbuku kolem,“ řekla pro Echo24 bývalá ministryně práce a sociálních věcí.
„Umírající může jíst všechno“
Politolog Roman Chytilek z Institutu SYRI a Masarykovy univerzity v Brně pro Echo24 řekl, že spojení SOCDEM a Stačilo! vnímá to především jako vrcholný pragmatismus všech zúčastněných stran, vyvolaný hladem po úspěchu subjektů a politiků, kteří museli sněmovnu opustit.
„Pobídky ke spojení vidím na všech stranách. Stačilo! je marketingově jistě líbivější a povedenější produkt, než aktuální značka kterékoliv ze zúčastněných stran (KSČM, ČSSD, SOCDEM). Ty jsou všechny hodně poškozené a šance na vstup do sněmovny by samostatně měly minimální. Naopak by se zvyšovalo riziko jejich zapomnění po dalších neúspěšných volbách, to platí v prvé řadě pro SOCDEM. Nečekal bych snahu o nějakou velkou ideologickou konvergenci či hloubku, volební subjekt se bude vézt na vlně protestu,“ říká Chytilek.
Podle něj nyní strany musí dořešit věci, dané volebními pravidly. „Zejména, aby se na STAČILO nevztahovala kvóta pro koalice či skládání kandidátek, kde skutečně může dojít k rozporům, vzhledem k tomu, že KSČM i SOCDEM jsou z hlediska politického personálu (aktuálně mimo volené úřady) a členské základy stále relativně robustní strany,“ připomněl Chytilek velké členské základny obou subjektů.
„Problém je i to, že u hlasování se skutečně dá čekat, že zejména voliči KSČM budou dobře vědět, komu dát preferenční hlas. Vzhledem k tomu, že jich jsou největší počty, hledá se menším stranám obrana proti tomu jen složitě, můžeme se dočkat i „PIRSTAN scénáře“, toho, že nakonec pomohou do sněmovny dalším komunistickým kandidátům. Ale situace ČSSD a SOCDEM je objektivně tak špatná, že si asi říkají, že ‚umírající může jíst všechno‘ a budou mít touhu předvolební spojenectví vyzkoušet,“ dodal Chytilek.