Vládní strany zmařily odvolání jihokorejského prezidenta kvůli operetnímu převratu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Návrh na odvolání jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola za poněkud nepovedený pokus zavést v zemi stanné právo dnes v parlamentu neuspěl. Hlasování nebylo platné, protože ho bojkotovali poslanci z prezidentovy Strany lidové moci (PPP). Účastnilo se ho příliš málo zákonodárců na to, aby bylo zasedání usnášeníschopné, píší agentury. Opoziční strany, které inklinují k Pekingu nebo dokonce k Pchjongjangu, se ale nevzdávají. Ulicemi mezitím pochodují statisícové davy, které požadují odvolání prezidenta.
"S celkovým počtem 195 hlasů nedosáhl počet členů, kteří hlasovali, požadované dvoutřetinové většiny všech členů. Proto prohlašuji, že hlasování o této záležitosti není platné," uvedl předseda jihokorejského parlamentu.
“We will work for impeachment and special prosecution every Saturday like clockwork," the floor leader of the opposition Democratic Party, Park Chan-dae, sayshttps://t.co/o120YuDyPG
— Hyunsu Yim (@hyunsuinseoul) December 7, 2024
Většina poslanců z Junovy strany opustila jednací sál a hlasování bojkotovala. Členové opoziční Demokratické strany vyzvali členy provládní Strany lidové moci, aby se vrátili a odevzdali svůj hlas. Jakmile poslanci začali opouštět zasedací místnost, členové opozice se jim snažili odchod znemožnit a skandovali hesla "Zrádci" a "Vraťte se hlasovat." Podle jihokorejské agentury Jonhap se vrátili pouze tři poslanci PPP.
Odvolání hlavy státu vyžaduje v Jižní Koreji souhlas 200 poslanců ve třistačlenném zákonodárném sboru, kde opoziční strany nyní mají 192 mandátů. Demokratická strana a její spojenci potřebovali dalších osm hlasů pro přijetí usnesení o Junově odvolání.
Lídr Demokratické strany I Če-mjong po vyhlášení neplatnosti hlasování prohlásil, že Jun bude odvolán za každou cenu. "Neuspěli jsme a nedokázali jsme dosáhnout výsledku, který jsme chtěli. Nikdy se však nevzdáme," řekl v budově parlamentu.
South Korean political chaos all works to Kim Jong Un’s benefit
— News Hub (@NewsHubGlobe) December 7, 2024
🔴 Follow us for 24/7 world news. https://t.co/3APSaWFaFU
The warmth of Korean American relations during the era of President Yoon Suk Yeol has always been a little too good to be true.
... https://t.co/lkJAiNrex1 pic.twitter.com/VySdhkdkXx
Před parlamentem se uskutečnil rozsáhlý poklidný protest, jehož se podle policie zúčastnilo asi 149.000 lidí, zatímco organizátoři uvedli, že se zde shromáždilo na milion lidí, kteří požadovali Junův odchod, uvádí Jonhap. "Nepřestaneme, dokud Jun nebude potrestán," prohlásil na pódiu jeden z organizátorů, zatímco dav po vyhlášení neplatného hlasování začínal řídnout. Organizátoři následně pustili píseň All I Want for Christmas od americké zpěvačky Mariah Careyové a vyzvali demonstranty, aby po sobě posbírali odpadky a nezapomněli si při odchodu své věci.
Před začátkem zasedání se jihokorejský prezident v televizi omluvil veřejnosti za rozruch, který vyvolal, když tento týden vyhlásil v zemi stanné právo. "Je mi to velmi líto a chtěl bych se upřímně omluvit lidem, které jsem šokoval," řekl Jun. "Nechávám na své straně, aby v budoucnu podnikla kroky ke stabilizaci politické situace, včetně otázky mého funkčního období," dodal.
Breaking News!
— Orock Agbor (@yvoneorock) December 7, 2024
South Korea impeachment stalls after Government lawmakers boycott vote.
An attempt to impeach President Yoon Suk Yeol has failed in South Korea's National Assembly, as members of his party boycotted a vote by the opposition to remove him.
This came after… pic.twitter.com/dtJ2kANa67
Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo v krátkém televizním projevu, v němž slíbil "vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek". Opoziční Demokratickou stranu zároveň obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a z protistátní činnosti, jež paralyzovala vládu. Několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.