Nápor zájemců „shodil“ aplikaci eDoklady. Nově spuštěný systém má problémy s přihlášením
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Aplikace eDoklady, která umožňuje vytvoření elektronické varianty kartičky občanského průkazu v mobilním telefonu, čelí už od pátečního večera velkému zájmu uživatelů. Kvůli náporu se objevují problémy s přihlášením, vyplývá z informací ČTK a ohlasů na sociálních sítích. Digitální a informační agentura (DIA), která má aplikaci na starosti, kolem poledne na síti X uvedla, že kvůli náporu má výpadek Identita občana, která je potřebná k přihlášení.
Zástupci DIA poděkovali za obrovský zájem o eDoklady. "Jak se ale bohužel někdy stává, ani naše systémy nejsou neomylné a váš nápor neustála Identita občana. Proto se mohou objevit problémy s registrací a přihlášením. Moc se za dočasné výpadky omlouváme a děláme vše pro to, aby aplikace fungovala bez problémů," uvedla agentura.
Na sociálních sítích se objevuje kritika uživatelů, že poté, co měl problém při spouštění systém k registraci očkování či k dálniční známce se státu opět nepovedlo alokovat více zdrojů při spuštění nového systému, který tak měl opět problémy.
Ufff! Děkujeme za obrovský zájem o eDoklady!🥳
— Digitální a informační agentura – DIA (@agentura_dia) January 20, 2024
Jak se ale bohužel někdy stává, ani naše systémy nejsou neomylné a váš nápor neustála Identita občana. Proto se mohou objevit problémy s registrací a přihlášením 📱.
Moc se za dočasné výpadky omlouváme a děláme vše proto, aby… pic.twitter.com/ItJSJP7yti
Aplikace je dostupná v oficiálních obchodech App Store pro Apple i Google Play pro Android.
Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) na síti X upozornil na to, že si lidé musí stáhnout správnou aplikaci eDoklady a neplést si ji s eObčankou, která funguje jako čtečka občanek s čipem k prokazování identity on-line a dostupná je už delší dobu. "Ač názvy mohou trochu mást, jedná se úplně o jinou appku, která navíc patří pod vnitro. Na první pohled to může být trochu matoucí, ale to určitě zvládneme," uvedl.
Elektronickou občanku by od nynějška, respektive podle Bartoše od pondělí, měly akceptovat ústřední orgány státní správy, tedy například ministerstva, Český telekomunikační úřad, Český statistický úřad nebo úřad pro kybernetickou bezpečnost. Dobrovolně ji budou přijímat i některé obce. Postupně se podle harmonogramu přidají další úřady a instituce.
Každý občan České republiky si může ode dneška aplikaci stáhnout a poté si v ní občanský průkaz aktivovat přes internetový Portál občana. Prokázat se musí bankovní identitou nebo jiným způsobem elektronického ověření totožnosti.
Aplikace lidem umožní prokazovat totožnost pomocí mobilního telefonu. Při kontaktu se státem tak budou mít možnost pohodlně a efektivně spravovat své údaje bez zbytečného obcházení úřadů a vyplňování formulářů. Digitální průkaz totiž umožní snadné kopírování údajů do různých forem, ať už jde o on-line nákupy nebo rezervaci letenek.
Aplikace má fungovat on-line i bez připojení telefonu. Digitální a informační agentura zároveň pracuje i na možnosti stáhnout si aplikaci v zahraničí. Na nemožnost stažení mimo ČR si někteří uživatelé stěžovali.
Postupně začnou eDoklady akceptovat i další instituce. Od dubna má aplikaci přijímat policie a od poloviny roku úřady práce nebo finanční úřady. Od příštího roku pak všechny samosprávy nebo Česká pošta. Pirátský poslanec Jakub Michálek upozornil, že třeba u voleb je bude možné použít až v roce 2025.
Postupně by mělo být možné do eDokladů přidávat i další doklady.
čtk,