Pravicová vláda ostře proti migraci v Nizozemsku, chce zavést moratorium na nové azylanty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nizozemsko plánuje přísná protiimigrační opatření, včetně vyhlášení moratoria na všechny nové žádosti o azyl. Záměr tato opatření spustit v příštích měsících oznámila nizozemská vláda, píše agentura Reuters. Stalo se tak několik dní poté, co Německo rozhodlo o zavedení nových hraničních kontrol, jejichž cílem je zabránit vstupu nežádoucích migrantů do země. Vláda se také bude snažit vyjednat výjimku z azylových pravidel Evropské unie.
Opatření přichází krátce poté, co se po volbách, ve kterých zvítězila pravicová Strana pro svobodu (PVV) v čele s Geertem Wildersem, ujal v červenci vlády nový kabinet v čele s nestraníkem Dickem Schoofem. Vláda uvedla, že vyhlásí celostátní azylovou krizi. To by jí mělo umožnit přijmout opatření k omezení migrace i bez souhlasu parlamentu. Opoziční strany nutnost i legálnost takového kroku zpochybnily.
Ministryně pro migraci Marjolein Faberová (PVV) ale řekla, že jedná v rámci možností, které jí dává migrační legislativa země. "Přijímáme opatření, jež z Nizozemska učiní zemi, která bude pro žadatele o azyl co nejméně atraktivní," uvedla Faberová.
Mezi prvními kroky, které nizozemská vláda zamýšlí, je omezení možností slučování rodin úspěšných žadatelů o azyl. Chce také prosadit krizový zákon, který by pozastavil rozhodnutí o nových azylových žádostech po dobu až dvou let a který by omezil počet azylových středisek.
Vláda také potvrdila, že se bude pro Nizozemsko snažit zajistit výjimku ze společných evropských pravidel pro udělování azylu. To se však pravděpodobně setká s odporem Bruselu, protože evropské země včetně Nizozemska se na paktu o migraci a azylu již dohodly. "Legislativu jsme přijali a nelze žádat výjimku z již přijaté legislativy Evropské unie. Taková jsou pravidla," upozornil podle agentur mluvčí Evropské komise Eric Mamer.
Strana PVV vloni v listopadu vyhrála volby se slibem zavést nejpřísnější migrační pravidla v EU. Vládu se jí podařilo sestavit až letos v květnu, kdy vytvořila koalici se třemi pravicovými stranami. Tyto koaliční strany však odmítaly, aby se Wilders stal premiérem. Tím je od července Dick Schoof, technokrat bez stranické příslušnosti.