Egypt zpřístupnil v Luxoru dosud nejstarší hrobku. Pochází z roku 2002 před Kristem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Egypt zrestauroval, zdokumentoval a zpřístupnil turistům 4000 let starou hrobku hodnostáře ze Střední říše. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se jedná o zatím nejstarší veřejnosti přístupnou hrobku v jihoegyptském Luxoru na západním břehu Nilu.
Hrobka patřila Meruovi, vysoce postavenému úředníkovi na dvoře faraona Mentuhotepa II. z 11. dynastie, který vládl do roku 2004 před naším letopočtem. "Jedná se o první lokalitu z tak raného období v západních Thébách, která byla zpřístupněna návštěvníkům," citovalo prohlášení ministerstva ředitele památkového úřadu v Horním Egyptě Fathího Jásína.
Hrobka je vytesaná do skály a zrestaurovalo ji Polské centrum pro středomořskou archeologii při Varšavské univerzitě a egyptská Nejvyšší rada pro starožitnosti. Stála naproti uličce pro procesí do chrámu Mentuhotepa II., zahrnuje chodbu vedoucí do obětní kaple s výklenkem pro sochu zesnulého. Pohřební šachta vede do pohřební komory se sarkofágem. "Jedná se o jedinou zdobenou místnost hrobky s neobvyklou dekorativní malbou na vápenné omítce," uvedl Jásín.
Podle polsko-egyptské archeologické skupiny byla Meruova hrobka známa nejméně od poloviny 19. století. V roce 1996 italští odborníci některé z nástěnných maleb zrestaurovali.