Poláci popírají, že by zatkli Netanjahua během piety v Osvětimi. „Je to falešná zpráva“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nedávný sloupek publikovaný novinami Washington Times ostře kritizuje Polsko za údajnou snahu zatknout izraelského premiéra Benjamina Netanjahua při pietě v Osvětimi. Vychází z údajné citace náměstka ministra zahraničí Władysława Teofila Bartoszewského. Ten se však nyní v otevřeném dopise ohradil, že nikdy nic takového neřekl. Polské ministerstvo zahraničí to označilo za falešnou zprávu. Netanjahu čelí zatykači Mezinárodního trestního soudu za údajné válečné zločiny v Gaze. Na pietní akci v Osvětimi bude Izrael reprezentován ministrem zahraničí Gideonem Saarem.
V ostrém sloupku, který komentátor Clifford D. May koncipoval jako otevřený dopis polskému ministru zahraničí Radosławu Sikorskému, si novinář nebral servítky. "Co jsi si to sakra myslel?" tykal v dopise polskému ministrovi zahraničí. Vyčítal mu právě údajné rozhodnutí Polska zatknout Netanjahua, pokud by do země přijel.
V dopise údajně citoval právě polského náměstka ministra Sikorského, že je Polsko připraveno za "zločiny proti lidskosti" izraelského premiéra zatknout. Obvinil polského ministra, že nevidí "celý obrázek". V době, kdy Izrael čelí Íránu, by měl Netanjahua "vzít za rameno a nikoliv mu dát facku". May také Sikorskému připomenul, že jak stěžejní je pro Polsko členství v NATO, vzhledem k tomu, jak blízko polských hranic zuří válka.
Údajně citovaný polský náměstek Władysław Teofil Bartoszewski, však nyní v otevřeném dopise Mayovi uvedl, že neví, kde jeho údajnou citaci, že by Polsko Netanjahua zatklo, získal. "Pravda je, že jsem to nikdy neřekl," uvedl Bartoszewski. Zároveň v dopise uvedl, že se otázkám Izraele a židovství dlouhodobě akademicky zabývá. Je čestným občanem židovského státu a jeho otec Wladyslaw Bartoszewski byl v Osvětimi vězněn.
Potvrdil však, že Polsko dodržuje své mezinárodní závazky.
Podobně jako Washington Post o situaci informoval i polský deník Rzeczpospolita. Podle něj Izrael ani oficiálně nežádal o účast Netanjahua na ceremonii, protože bylo jasné, že polská odpověď by byla zamítavá. Na rozdíl od 75. výročí, kdy byl v Osvětimi přítomen izraelský prezident Reuven Rivlin, se letos pravděpodobně nezúčastní ani jeho nástupce Jicchak Herzog. Izrael bude reprezentovat ministr zahraničních věcí Gideon Saar.
Zatykač na Netanajhua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vysoce postaveného člena Hamásu Mohammeda Deifa (jehož likvidaci Izrael ohlásil) vydal soud v listopadu. Izrael není členem soudu. Země jako Španělsko, Nizozemsko, Belgie, Irsko, Litva a Slovinsko již avizovaly, že by Netanjahua v případě jeho přítomnosti zadržely. Naproti tomu například Maďarsko odmítlo zatykač vykonat a kritika ICC zní silně i z České republiky.