Trumpova cla mohou poškodit český byznys. „Připravujeme se na různé scénáře“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V lepším případě může jít pouze o strategii, jak zvýšit páky na Evropu a Čínu. V tom horším Donald Trump proklamovaná dovozní cla po návratu do Bílého domu skutečně zavede. Pro část českých exportérů, kteří nevyrábí přímo ve Spojených státech, by to bylo devastující. Některé firmy se tak mohou brzy ocitnout před těžkou volbou, zda úplně opustit americký trh, nebo investovat do výroby přímo v USA.
Jak by to vypadalo, kdyby Donald Trump nakonec splnil to, co sliboval během prezidentské kampaně? Za každé zboží, které by putovalo z Evropy do USA by americké úřady inkasovaly 10 až 20procentní celní přirážku. Tu by zaplatil exportér a v konečném důsledku pak americký zákazník, což by na tamním trhu vedlo ke znevýhodnění a ztrátě konkurenceschopnosti evropských firem.
Plošné clo by se vztahovalo na německá auta stejně jako na české turbíny, mikroskopy, čerpadla nebo zvedače dveří, které do elektromobilů Tesla dodává česká firma Brano. Ta nedávno dostala dokonce podmínku, že jestli se chce ucházet o další zakázky, musí přesunout výrobu přímo do USA. „Tesla nám přiklepla dvě zakázky, ovšem s podmínkou, že budeme dané díly do dvou let zhotovovat v USA. Tedy levněji než v Česku, které ztrácí konkurenceschopnost,“ řekl pro E15 majitel skupiny Pavel Juříček.
Linet se na různé scénáře
Významné tržní postavení si v USA postupně vydobývá také český výrobce specializovaných zdravotnických lůžek Linet. Výrobu má ale stále v Želevčicích u Slaného, Fryčovicích a také v Německu. Případná americká cla by ho tedy výrazně zasáhla. „Americký trh je největší na světě. Pro LINET Group je to momentálně zhruba 15 procent tržeb a největší potenciál pro další růst. Logicky by se nás tedy zvýšení cel dotklo,“ říká deníku Echo24 výkonný ředitel skupiny Linet Tomáš Kolář.
Na případnou reakci je ale podle něj zatím příliš brzy. „Možností, jak reagovat, máme relativně hodně. Konkrétní reakce bude výsledkem i dalších okolností. Ale můžeme potvrdit, že se nyní připravujeme na různé scénáře vývoje,“ dodal Kolář s tím, že v současné době vyrábějí mimo USA i američtí konkurenti Linetu.
Colt má v USA polovinu všech tržeb
„Trumpova cla“ by mohla zasáhnout například i vlašimského výrobce munice Sellier & Bellot, kterého na konci minulého roku koupila společnost Colt CZ Group. „V rámci výsledků skupiny Colt za první pololetí 2024 se trh malorážového střeliva v USA podílel na celkových výnosech v segmentu munice z 13 procent,“ uvedla pro Echo24 ředitelka Colt CZ Group pro vnější vztahy Eva Svobodová.
O tom, zda Trumpova administrativa skutečně cla na evropské zboží zavede a v jaké podobě, ale nechtěla spekulovat. Pozice skupiny je na rozdíl od části jiných českých exportérů ulehčena tím, že zbraně hlavních značek Colt a dnes už také České zbrojovky se vyrábějí v továrně ve West Hartfordu ve státě Connecticut.
„Vnímáme to tak, že cílem prezidenta Trumpa je přimět výrobce, aby vyráběli v USA a tím posilovali místní ekonomiku. Skupina Colt CZ je silně rozkročená mezi Severní Amerikou a Evropou, naše hlavní výrobní závody jsou v USA, Kanadě a ČR. USA představují v průměru 40 až 50 procent našich tržeb, působíme zde na komerčním trhu i na trhu ozbrojených složek. Vývoj poptávky má z našeho pohledu větší dopad, než případné zavedení cel,“ uvedla Svobodová.
Cla by pocítily hlavně malé firmy
Pokud Bílý dům zavede avizovaná plošná opatření na ochranu amerického trhu, velmi pravděpodobně to bude mít za následek pokles transatlantického obchodu. „Dopady na firmy se však budou různit. Zásadní dopad budou mít na firmy, které na americký trh exportují zboží vyrobené mimo USA. Těch se nová cla dotknou přímo a negativně ovlivní jejich marže. V mnohem lepším postavení budou firmy, které na území USA vyrábějí,“ popisuje Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Snížení obchodu mezi Českem a USA by mělo negativní dopad na celou českou ekonomiku. Vzhledem k objemu vzájemného obchodu by to ale podle Koláře nemělo českou ekonomiku fatálně ohrozit. To je však čistě teoretické, protože český průmysl je silně vázán na Německo, kde mohou být dopady celní války mnohem dramatičtější.
„V roce 2023 české firmy vyvezly do USA zboží v hodnotě necelých 110 miliard korun, tedy 2,4 procenta z celkového českého exportu. Čeští exportéři se tradičně dobře adaptují a jsme přesvědčeni, že se jim případné ztráty podaří nahradit diverzifikací na nové trhy. Pro českou ekonomiku je důležitý zejména vnitřní trh Evropské unie, proto bude spíše důležitější sledovat dopady nových cel na větší evropské ekonomiky, jakou jsou např. Německo či Francie,“ dodal za Svaz průmyslu Lukáš Martin.