Islamisté v Sýrii postoupili k Homsu. Město je jen 150 km od Damašku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ze syrského města Homs se stahují provládní syrské síly. Podle agentury AFP to uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která má informátory na místě. Syrské ministerstvo obrany to ale krátce poté popřelo. SOHR v pátek dopoledne tvrdila, že povstalci vedení islamisty se nacházejí jen pět kilometrů od třetího největšího města v Sýrii, které je významnou dopravní křižovatkou.
Islamisté z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a jejich spojenci zahájili minulou středu ofenzivu proti vládním vojskům, rychle ovládli rozsáhlé oblasti v provinciích Halab a Idlib a nyní postupují na jih. Podle předchozích informací vládní síly například opustily město Halab (někdy také Aleppo), které je podle odhadů druhým největším městem v Sýrii. Povstalci podle agentury AFP mají pod kontrolou město Hamá, což jim otevřelo cestu směrem k Homsu, které je třetím nejlidnatějším městem v Sýrii.
HTS has made a rapid advancement and reached Homs 🇸🇾 after taking Hama
— Ukraine Battle Map (@ukraine_map) December 6, 2024
HTS, in less than 24 hours, advanced 40km south from Hama, taking Talbiseh, and is now at the city of Homs. HTS is less than 25km from splitting the coast of Syria with Tartus and Latakia ports from Damascus pic.twitter.com/luiqR343kN
Provládní síly se snažily zastavit postup povstalců směrem k Homsu skrze bombardování ze vzduchu a za použití dělostřelectva. Podle agentury Reuters na jeden z klíčových dálničních mostů mezi Hamá a Homsem zaútočilo ruské letectvo.
Homs je podle agentur mimo jiné důležitý pro dopravní spojení s centry na západním pobřeží, která jsou baštou podporovatelů prezidenta Bašára Asada. Město, které se nachází zhruba 150 kilometrů od Damašku, bylo jednou z hlavních středisek vzpoury proti Asadově režimu. Od roku 2017 je ale pod kontrolou provládních sil.
Podle posledních údajů SOHR při bojích zemřelo 826 lidí, z nichž 111 byli civilisté. Podle pátečního vyjádření OSN kvůli bojům opustilo své domovy na 280 000 lidí. V údaji nejsou započítaní lidé, kteří nedávnou vstoupili do Sýrie kvůli bojům v Libanonu.