GIBS šetří postup policie v případě střelby na filozofické fakultě v Praze
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čtvrteční tragickou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Nyní analyzuje informace a vyhodnocuje podněty od veřejnosti, sdělila ve středu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Ohledně zásahu na univerzitě se objevila kritika zejména na sociálních sítích, kde lidé upozorňovali například na možné podcenění situace ze strany policie. Deník Echo24 již před Vánoci upozornil na pochybnosti kolem policejního zásahu, který mohl být lépe koordinovaný. "Ta opatření pak mohla být daleko razantnější. Teď je to úkol pro GIBS, zjistit, jestli to vedení policie vyhodnotilo správně,“ řekl už dříve bývalý vyšetřovatel velkých kauz Karel Tichý redakci.
"V souvislosti se střelbou na filozofické fakultě v současné době analyzujeme veškeré informace, přičemž intenzivně komunikujeme s policií. Dále vyhodnocujeme podněty, které dostáváme od veřejnosti," uvedla Nguyenová. Například politolog a bezpečnostní analytik Josef Kraus z Masarykovy univerzity v Brně ale již dříve uvedl, že zásah vnímá jako profesionální. Podle něj byl velmi rychlý a policie měla jen omezené množství informací a musela se rozhodovat v časové tísni tak, aby minimalizovala škody.
Možné podcenění situace naznačil Kraus ve chvílích, které předcházely střelbě. Policie dostala po poledni informaci o tom, že mladý muž z obce Hostouň měl odjet do Prahy s tím, že si chce vzít život. O 25 minut později zjistila, že v Hostouni byl nalezen mrtvý otec podezřelého, po jeho synovi poté vyhlásila pátrání. Policie zjistila, že muž bude mít přednášku v Celetné ulici v Praze. Evakuovala proto tamní budovu filozofické fakulty, střelba byla ale následně hlášena z hlavní budovy na náměstí Jana Palacha.
Policie čelí kritice kvůli tomu, že nedokázala tragické střelbě předejít, přestože evidentně měla hned několik indicií a stop vedoucích k vrahovi. Policisté už věděli, že student z Hostouně má velký arzenál dlouhých i krátkých zbraní, zabil svého otce, v domě zanechal výbušné zařízení a byl mezi podezřelými z Klánovického lesa. Koordinaci policejního zásahu kritizoval bývalý policista a vyšetřovatel velkých kauz na protikorupčním útvaru Karel Tichý s tím, že se policisté místo hlavního sídla fakulty soustředili na evakuaci budovy v Celetné ulici.
Pro deník Echo24 komentoval zásah bývalý vyšetřovatel protikorupční policie (ÚOKFK) Karel Tichý s tím, že nerozumí tomu, jakým způsobem byl zásah koordinován, a proč pražská policie v době, kdy týden intenzivně pátrala po dvojnásobném vrahovi z Klánovického lesa, nebyla na podobnou událost lépe připravena. Otázkou podle něj také zůstává, proč policie během dvou hodin mezi nalezením mrtvoly otce střelce a samotnou střelbou neuvědomila vedení Karlovy Univerzity, které by nechalo vyklidit univerzitní budovy, včetně hlavního sídla filozofické fakulty.
„Ta opatření pak mohla být daleko razantnější. Teď je to úkol pro GIBS (Generální inspekci bezpečnostních sborů – pozn. red.), zjistit, jestli to vedení policie vyhodnotilo správně,“ říká. Jedna věc je posuzování zákroku z pohledu jednotlivých policistů, druhá věc je koordinace postupu policie v době, kdy kvůli klánovickým vraždám platila už několik dní pohotovost.
„Měla by to začít prošetřovat GIBS a v případe, že najdou tato pochybení, tak je to na zvážení politické odpovědnosti ministra vnitra nebo policejního prezidenta. Musí to řešit jako systémové pochybení celé policie. Celá policie měla být koordinována přes operační a policejní prezidium a všechno mělo být vzhůru nohama,“ dodává Tichý.
Deník Echo24 také upozornil na přímé svědectví ženy, která byla v budově filozofické fakulty na Palachově náměstí na chodbě krátce před útokem. Viděla několik uniformovaných policistů, kteří však nevybízeli k opuštění budovy a později odjeli. V té době už policie hledala muže, který se podle jejích informací chtěl zabít. Onen muž poté v budově vraždil. Krajský policejní ředitel na dotaz deníku Echo24 řekl, že nebyly indicie k vyklízení jiné budovy než té v ulici Celetná.
Střelec ve čtvrtek v budově FF UK na Palachově náměstí zabil 13 lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z 15. prosince.
V souvislosti s tragickou událostí nyní řeší policie přes 60 dalších případů, které se týkají například schvalování činu na sociálních sítích. U 30 případů zná totožnost lidí.