BALÍČEK V SENÁTU

Balíček v Senátu drhne, problémy vidí i koaliční senátoři. Vrácení sněmovně by bylo kritické

BALÍČEK V SENÁTU
Balíček v Senátu drhne, problémy vidí i koaliční senátoři. Vrácení sněmovně by bylo kritické

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vládní konsolidační balíček v Senátu drhne. Dva ze tří výborů jej nepodpořily a někteří koaliční senátoři oslovení deníkem Echo24 uvedli, že spatřují řadu problémů. Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) jednoznačně řekl, že balíček nepodpoří a domnívá se, že Senátem neprojde. Ostatní čekají na pozměňovací návrhy. Návrat do sněmovny by byl podle představitelů koalice zejména časový problém, znamenalo by to znovu projít „opozičním šílenstvím“. Na plénu je balíček příští týden.

Senátní ústavně-právní výbor doporučil schválit vládní konsolidační balíček beze změn. Předseda výboru Tomáš Goláň (ODS) pro deník Echo24 označil debatu na výboru za skvělou a věcnou. „Stejně probíhá i debata v klubu ODS. Senát tento balíček podle mě schválí bez úprav. I když jsme často nazýváni komunální komorou, uskromnit se musíme všichni, tedy i obce,“ řekl redakci Goláň. Například senátorka za ODS Miroslava Němcová pro Echo24 řekla, že balíček jednoznačně podpoří a doufá, že projde. Šéf horní komory Miloš Vystrčil (ODS) se v reakci pro Echo24 omezil pouze na to, že je potřeba počkat, jaká bude debata na plénu. Ta je naplánována na příští týden.

V jiných senátních výborech ale diskuse tak snadná nebyla. Senátní hospodářský výbor se například nedokázal shodnout ani na žádných úpravách balíčku na rozdíl od výboru pro veřejnou správu, který chce upravit podíl samospráv na rozpočtovém určení daní, o což v ústavně-právním výboru neúspěšně usiloval Michael Canov (SLK). Výbor pro veřejnou správu chce také zachovat osvobození plynu určeného k použití v metalurgii od daně ze zemního plynu, a to kvůli zajištění konkurenceschopnosti skláren či oceláren.

Nezbytný kompromis

Jiní senátoři ale naznačují, že mají s balíčkem problém. Senátorka Adéla Šípová (Piráti) pro Echo24 řekla, že jsou avizovány některé pozměňovací návrhy. „Konsolidační balíček je bohužel jakýsi nezbytný kompromis, který podle mě málo myslí na nízkopříjmové rodiny. Myslím, že by si dílčí zlepšení zasloužil. Počkám však na plenární debatu nad návrhy kolegů,“ řekla Šípová.

Konkrétnější byla senátorka Hana Kordová Marvanová (nestr. zvolena s podporou Spolu), která vystoupila na zmíněném ústavně-právním výboru. „Samozřejmě jsem si vědoma nutnosti konsolidace veřejných financí, nutnosti snižovat schodky veřejných financí. Ale také jsou věci, které mi v tom balíčku vadí a jsou sporné. Mluvila jsem o tom, že do balíčku byla včleněna rozsáhlá novelizace zákona o hazardních hrách a dle mého názoru je to přílepek,“ uvedla pro Echo24 Marvanová.

„Problém je třeba i to, jak je řešeno financování obcí. Byl učiněn kompromis, že výnos daně z nemovitosti bude patřit obcím celý, původně z toho stát chtěl mít část pro sebe. Ale proti tomu má být snížen podíl obcí na rozpočtovém určení daní. S tím já rozhodně nesouhlasím a myslím si, že obce by měly mít prostředky na zajišťování infrastruktury, stavbu škol a tak dále. Když se obcím sníží zdroje, tak to stát bude stejně muset řešit, třeba dotacemi. Není to podle mě koncepční řešení,“ uvedla Marvanová s tím, že byla na výboru připravena podpořit zmíněný návrh Michaela Canova, ale nakonec se o tom nehlasovalo.

„Nepovede mě to k tomu, abych odmítala balíček jako celek, ale docela ráda bych hlasovala o tom pozměňovacím návrhu. Není to ještě uzavřené, budeme o tom ještě jednat na klubu a uvidíme, jak to půjde na plénu. Nejde o běžný zákon a jeho důležitost je vysoká, navzdory těm vadám, které tam jednoznačně jsou...“ dodala senátorka.

Velmi negativně vidí balíček senátor za lidovce Jiří Čunek. „Opakovaně jsem řekl, že balíček nepodpořím. A domnívám se, že balíček Senátem neprojde,“ uvedl pro Echo24 Čunek. Jeho spolustraník a ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda pro Echo24 uvedl, že chápe, že jednotliví senátoři mají připomínky k některým opatřením, něco jim v balíčku chybí, něco naopak považují za nadbytečné.

Návrat do sněmovny by znamenal nové obstrukční šílenství

„I já osobně bych některé věci změnil. Jedná se ale o koaliční návrh a je potřeba respektovat názory i ostatních politických stran, aby se nalezlo společné řešení,“ řekl Kohajda s tím, že Čunkův názor respektuje, ale předpokládá, že zvítězí týmový duch nad osobním zájmem a konsolidační balíček nebude sněmovně vrácen. Pokud by se tak stalo, byla by to podle něj především časová komplikace.

„Zejména bychom opět museli překonat obstrukční šílenství opozice a ve sněmovně strávit několik dní. Ale kvůli ozdravení státního rozpočtu to samozřejmě v případě nutnosti uděláme,“ řekl Kohajda s tím, že ostatní senátoři KDU-ČSL byli s balíčkem seznámeni a dostali podle něj uspokojivé odpovědi na své otázky.

Optimistický je i první místopředseda hnutí STAN a člen rozpočtového výboru Lukáš Vlček. „Věřím, že Senát konsolidační balíček schválí. Plně respektuji senátní debatu, a to nejen s ohledem na nutnost konsolidace státního rozpočtu, ale také s ohledem na rozsah změn. Sám jsem byl proto také našemu senátnímu klubu prezentovat průběh debaty o konsolidačním balíčku a důvody opatření,“ řekl redakci Vlček s tím, že řada senátorů hnutí STAN na balíčku i spolupracovala.

Na slova senátora Čunka o tom, že by balíček nemusel projít, nechtěl Vlček reagovat. „Věřím, že i on si uvědomuje nutnost konsolidace státního rozpočtu. V práci politika se mnohdy objevují i nepopulární, ale nutná opatření,“ řekl Vlček.

Na nutnost toho, aby balíček prošel Senátem, upozorňuje i místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS). „Pro konsolidaci veřejných financí, s kterou počítá i návrh státního rozpočtu na příští rok, je důležité, aby platnost balíčku byla od 1. ledna,“ uvedl pro Echo24 Munzar s tím, že rozumím některým výhradám senátorů.

„Také bych osobně byl radši, aby byla konsolidace řešena prostřednictvím větších výdajových úspor než změn na příjmové straně. Ale je to složitě dohodnutý kompromis a vládní návrh, takže předpokládám, že přes své výhrady Senát balíček nakonec schválí,“ uvedl Munzar. Že balíček projde věří i šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. „Předpokládám, že Senát konsolidační balíček schválí,“ řekl pro Echo24 Jakob.

Jan Křovák