V Praze Piráti koalici dodrží, zabývám se teď hlavně metrem, říká Hřib
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po překvapivém oznámení premiéra Petra Fialy, že kvůli nepovedené digitalizaci stavebního řízení plánuje odvolat ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), se na politické scéně rozvířila debata o budoucnosti dalších vládních koalic, než jen té celostátní. Nabízí se Středočeský kraj, kde mají navzdory dosavadnímu rozpoložení k sobě nyní blízko ODS a ANO, podobné je to i v Praze.
Ve Středočeském kraji je možné, že by spolu po proběhnuvších krajských volbách mohly vládnout vítězné ANO a třetí koalice Spolu, čímž by obešly druhé Starosty. Spolu skončilo v krajských volbách třetí a je schopné vytvořit většinovou koalici s prvním ANO i druhým STAN, nabídky má od obou, přičemž s ANO jedná i o postu hejtmana, což by mohlo být pro lídra Spolu v kraji Jana Skopečka lákavé.
V Praze máme v plánu dodržovat koaliční smlouvu, včetně programového prohlášení. Zda to tak mají i ostatní strany, není otázka na mě. Já se teď zabývám hlavně velkou řadu běžících dopravních staveb, např. prorážka tunelů mezi metrem C a budoucí linkou D proběhne už příští týden.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) September 25, 2024
V Praze se nakonec složila koalice na vládním půdorysu, tedy koalice Spolu, STAN a Piráti. Dlouhodobě se ale hovoří o nesmyslnosti tohoto spojení a tom, že pražská ODS má například programově i lidsky blíže k ANO a ne k Pirátům.
K tomu se teď vyjádřil Zdeněk Hřib, bývalý primátor Prahy a lídr Pirátů v hlavním městě. „V Praze máme v plánu dodržovat koaliční smlouvu, včetně programového prohlášení. Zda to tak mají i ostatní strany, není otázka na mě. Já se teď zabývám hlavně velkou řadou běžících dopravních staveb, např. prorážka tunelů mezi metrem C a budoucí linkou D proběhne už příští týden,“ napsal radní pro dopravu.
Odvolání Bartoše však vrhá stín na stabilitu nejen na celostátní úrovni, ale i v Praze. Bartoš sám uvedl, že „důvěru Pirátů včerejším (úterním) způsobem jednání pan premiér i ODS finálně ztratili,“ čímž jasně naznačil rostoucí napětí mezi těmito stranami. Piráti nyní diskutují o možném odchodu z vlády, což by mohlo mít dopad i na pražskou koalici, kde se spojení Pirátů a ODS už dříve zdálo jako „na sílu.“
Ve středu se kabinet vlády sešel k projednání návrhu státního rozpočtu na příští rok, ačkoli Piráti již dříve požadovali odložení této debaty kvůli plánovanému odvolání jejich předsedy. Přesto se tento bod na pořad jednání dostal, a jak uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL): „Zákon o státním rozpočtu jasně hovoří o lhůtě, kterou musí splnit vláda, není tu prostor pro odkládání.“
Porušil Fiala dohodu?
Koaliční smlouva vládních stran nemá podle právníků právní vymahatelnost, je to politická dohoda, která nepřepisuje ústavní právo premiéra navrhovat odvolání členů vlády. Pokud premiér Petr Fiala (ODS) návrhem na odvolání vicepremiéra a předsedy Pirátů Ivana Bartoše smlouvu porušil, dopadne to podle oslovených právníků na vztahy vládních stran, které se pak nemusí cítit vázány koaliční smlouvou.
Premiér v úterý oznámil, že navrhne prezidentovi Petru Pavlovi odvolání Bartoše z funkce vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj. Zdůvodnil to problémy s digitalizací stavebního řízení. Piráti to označili za porušení koaliční smlouvy, chtějí ji vypovědět. Bartoš v médiích prohlásil, že Piráti zřejmě ve vládě skončí úplně. V koaliční smlouvě se píše, že strany respektují ústavní právo premiéra navrhovat jmenování a odvolávání členů vlády, ale že má pro takový krok premiér hledat podporu příslušné koaliční strany.
„Porušení koaliční smlouvy to asi je,“ uvedl k návrhu na odvolání Bartoše vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Marek Antoš. „Ale její závaznost je politická, nikoli právní. V právní rovině to, že předseda vlády porušil koaliční smlouvu, nemá žádný dopad. Z hlediska ústavy má samozřejmě právo navrhnout prezidentovi odvolání jakéhokoli člena vlády a z hlediska práva se na to nemusí nikoho ptát,“ doplnil.
„Nemůžete koaliční dohodou přepisovat, nebo vykládat ústavu. To je dohoda, která stojí mimo ústavní pravidla,“ řekl vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Michal Bartoň. „Podle ústavy platí, že ve chvíli, kdy premiér navrhne odvolání ministra, tak by měl prezident ministra odvolat. Nemusí to samozřejmě udělat obratem. Může si pozvat ty aktéry, projednat to s nimi, moderovat situaci,“ doplnil.