Bartoš oznámil dotace herním vývojářům. „Dotace jsou zlo,“ kritizuje tvůrce Mafie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Státní dotace dále bobtnají. Nově už i na poli počítačových videoher. Už příští rok by si mohli o státní dotace zažádat i herní vývojáři, pokud vše půjde podle plánu. Šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na sociální síti X hrdě napsal, že o státní podporu mohou požádat i tvůrci počítačových her. Přitom právě oni jsou tou kulturní sekcí, která je schopna si sama na sebe vydělat a ještě k tomu být konkurenceschopná v globálním měřítku. "Dnes jsme vládou protlačili zákon, který zakládá Fond audiovize. Ten bude podporovat nejen vznik filmů a seriálů, ale právě i počítačových her," prohlásil Bartoš. Vzápětí se setkal s rozsáhlou kritikou napříč společenským spektrem, včetně herních tvůrců. "Dotace jsou zlo," opáčil autor videohry Mafia či Kingdome Come: Deliverance Daniel Vávra.
Státní podporu by mohli nově vedle filmařů dostávat také autoři videoher či animovaných děl. Širší podporu audiovizuálním dílům by měla přinést novela zákona o audiovizi, kterou ve středu schválila vláda. Novela, kterou připravilo ministerstvo kultury, by také měla zjednodušit poskytování filmových pobídek, tedy dotací pro zahraniční i české produkce na natáčení v České republice. Podle závěrečné zprávy RIA o dopadech novely navrhované změny v audiovizi prodraží ročně provoz zhruba o půl miliardy korun, oznámil ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Novela uvádí, že fond by nově poskytoval podporu audiovize ve čtyřech kategoriích, a to podporu kinematografie, podporu televizních děl, podporu animovaných audiovizuálních děl a videoher a podporu infrastruktury audiovize. Státní fond kinematografie by měl nově nést název Státní fond audiovize.
Den poté, co novelu schválila vláda Petra Fialy (ODS), se ozval ministr Ivan Bartoš s tím, že jsme úspěšná země na poli herního byznysu, který stát dosud nepodporoval. "Dnes jsme vládou protlačili zákon, který zakládá Fond audiovize. Ten bude podporovat nejen vznik filmů a seriálů, ale právě i počítačových her. V jiných státech EU podobné fondy pomohly herní průmysl pořádně nakopnout," napsal Ivan Bartoš na sociálních sítích. "A není důvod, proč by Česko mělo být pozadu. Konec konců, už teď u nás vznikají skvělé hry."
Bartošův komentář vyvolal na sociálních sítích vlnu kritiky. Ministrova reakce se dostala také k zakladateli renomovaného herního studia Warhorse a autora legendární videohry Mafia. Herní designér a vývojář úspěšné gangsterky nebo historické válečné hry z husitského Posázaví Kingdome Come: Deliverance Daniel Vávra jasně uvedl, že státní dotace nejsou řešením. "Dotace jsou zlo," napsal stručně v příspěvku na síti X.
Ve kterém byznysu jsme jako země úspěšní, má vysokou přidanou hodnotu a stát na jeho podporu doteď kašlal?
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) June 26, 2024
Jasně, gaming!
Dnes jsme vládou protlačili zákon, který zakládá Fond audiovize. Ten bude podporovat nejen vznik filmů a seriálů, ale právě i počítačových her.
V jiných… pic.twitter.com/F9dUVPLME5
Co dále obsahuje novela o audiovizi?
Novela, kterou nyní posoudí sněmovna, přinese do rozpočtu fondu více peněz, zavádí totiž poplatek pro služby VOD (video on demand), jako jsou Netflix nebo Disney+. Dosud neplatily nic, pokud nesídlily v ČR. Poplatek by měl být nově dvě procenta z tržeb v České republice a 1,5 procenta k tomu navíc musí VOD platformy investovat do lokálního obsahu formou takzvané přímé investice. Poplatky se také zvýší na dvě procenta v případě převzatého televizního vysílání a za kinematografické představení. Podporu videoher bude poskytovat fond vždy jako dotaci s podílem na zisku.
Změny vyjdou stát podle zprávy RIA o dopadech novely na zhruba 510 milionů až 560 milionů korun. Stát dotuje fond stejnou částkou, kterou fond vybere na audiovizuálních poplatcích. Zavedením a zvýšením poplatků tak naroste dotace podle ministerstva kultury až o 150 milionů na 350 milionů korun ročně. Novela také počítá se zvýšením rozpočtu na filmové pobídky o 400 milionů korun, zhruba o deset milionů korun více bude potřeba na provoz fondu.
Provoz Státního fondu audiovize se prodraží například zavedením analýz projektů. Odborníci budou hodnotit projekty, které žádají o podporu audiovize. Budou analyzovat projekt na základě tvůrčích a realizačních kritérií.