Souboj čtyř premiérů. Pellegrini dotahuje Fica, Heger propadá a Matovič se odráži ze dna
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dubnové průzkumy veřejného mínění na Slovensku naznačují, že se situace může do voleb v září ještě hodně změnit. Ukazují, že strana Smer bývalého premiéra Roberta Fica, která zatím vede ve všech průzkumech, zastavila svůj růst. Pro nynějšího slovenského premiéra vypadá situace ještě hůř. Jeho strana Demokrati, která ještě před měsícem oscilovala kolem pětiprocentní hranice, by nyní propadla se zhruba třemi procenty.
Poznatky vyplývají z průzkumů agentury MEDIAN SK a Ipsos. V obou průzkumech Ficův Smer, pohybující se mezi 16,2 až 16,8 procenty, přestal růst a od odštěpeného Hlasu vedeného Petrem Pellegrinim ho dělí jen pár desetin procenta. Obě agentury mezitím přiznávají straně Demokrati dosluhujícího premiéra Eduarda Hegera mezi 3,3 a 3,6 procenty.
Překvapivý je i zdárný návrat Igora Matoviče, který má podle agentur zatím jistotu zastoupení v parlamentu. Ze začátku se zdálo, že Matovičovi Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) směřují pod pětiprocentní hranici, obzvlášť poté, co stranu opustil premiér Heger. Nyní se však strana drží mezi 7 a 7,5 procenty a zdá se, že Matovič svůj propad zastavil. Matovič v současné době objíždí Slovensko v rámci turné „bez ochranky,“ kde podle vlastních slov usiluje o „svobodnou debatu bez urážek.“
Liberální strana SaS, pro kterou pracuje i bývalý člen marketingového týmu Andreje Babiše Marek Prchal zatím nezaznamenala u agentury Ipsos žádný posun ze svých 6,4 procent. V průzkumu Medianu naopak strana klesla z 9,1 procent na 7,9. Šéf strany Richard Sulík dal první místo na kandidátní listině k dispozici bývalému ministrovi zahraničí Ivanovi Korčokovi, ten však nabídku odmítl.
Ve vztahu k ostatním stranám se zjištění agentur liší více. Ipsos nastiňuje strmý nárůst strany prezidentky Čaputové Progresivní Slovensko, které by mělo mít 14,1 procent. Dle Medianu však strana klesla na 9,7 procent, zatímco největší růst zaznamenalo sociálně konzervativní hnutí předsedy parlamentu Borise Kolláre Sme rodina s 9,5 procenty. Median věští nárůst i Křesťanko demokratickému hnutí, zatímco Ipsos mu nepřiznal ani pět procent.
Volby se na Slovensku budou konat 30. září, do té doby byl vedením země pověřen Eduard Heger, jehož vláda zahrnuje příslušníky strany Demokrati, OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí.