BRICS jednotnou měnu nechystá. Další expanze organizace vyžaduje čas, zpražil naděje zájemců Putin
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Země BRICS o jednotné měně nyní neuvažují. "Ještě čas nedozrál. Musíme být velmi opatrní. Zde musíme jednat postupně, beze spěchu," řekl ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s médii na kanálu Kreml Novosti před nadcházejícím summitem zemí BRICS+ v ruské Kazani. I když se 30 zemí hlásí o vstup, Putin naznačil, že další velká expanze organizace se nyní konat nebude.
"Abyste mohli mluvit o vytvoření jednotné měny, musíte mít vysoký stupeň integrace ekonomik. A nejen to, je potřeba mít nejen vysoký stupeň integrace ekonomik, ale také dosahovat srovnatelné kvality a objemu. No, objem je nemožný, myslím populaci a samotné ekonomiky," řekl Putin s tím, že "jinak budeme čelit problémům ještě větším, než byly problémy, které vznikly řekněme v Evropské unii, když byla zavedena jednotná měna pro ty země, jejichž ekonomická úroveň nebyla srovnatelná, nebyly rovnocenné. Proto je to vzdálená vyhlídka, ale teoreticky to může být, můžeme o tom mluvit v budoucnu," uvedl ruský prezident.
Putin ale potvrdil, že BRICS zkoumá možnosti rozšíření používání národních měn a včetně vytváření potřebných nástrojů platebního styku. "Jak jsem již zmínil, nyní zvažujeme možnost využití elektronických nástrojů. Je nutné - taková práce probíhají - navázat vztahy mezi centrálními bankami a zajistit spolehlivou výměnu finančních informací, která by byla nezávislá na těch mezinárodních nástrojích pro výměnu finančních informací, které z politických důvodů zavádějí určitá omezení a porušují zásady globální ekonomiky," dodal Putin v narážce na systémy vytvořené Západem a stále v podstatě globálně užívané, ze kterých bylo ale Rusko po invazi na Ukrajinu vyloučeno. Jde o analogii SWIFT, upřesnil Putin. "Rozšíříme také činnost měnového poolu a posílíme New Development Bank," doplnil ještě.
Putin také naznačil, že další velká expanze organizace se teď konat nebude. Přijetí nových členů vyžaduje podle něj určitý čas.
"Zájem o BRICS a účast na jeho činnosti roste. 30 států deklarovalo přání spolupracovat s BRICS. Proto spolu s našimi kolegy - a budu o tom mluvit s našimi přáteli v Kazani, s lídry zemí BRICS - rozvíjíme kategorii "partnerské země BRICS" a prvním krokem bude vybudování této instituce. "Pro nás, pro Rusko, jsou to především země SNS, země Euroasijské hospodářské unie, ale rádi pozveme ke spolupráci s těmito zeměmi i lidi z jiných regionů. Toto je za prvé," uvedl.
Za druhé je podle něj třeba konsensu a "my budeme v tomto ohledu jednat opatrně a budeme se řídit dvěma principy: prvním z nich je multilateralismus a druhým je efektivita organizace," řekl Putin s tím, že zvýšením počtu členů organizace BRICS + by se neměla snížit efektivita uskupení.
Ruský prezident zdůraznil, že BRICS není namířený proti zájmům kohokoli. "Toto není bloková organizace. V tomto smyslu má univerzální charakter a podle mého názoru bude mít blahodárný vliv na světové dění jako celek, včetně globální ekonomiky. Pokud tato činnost napomůže rozvoji světové ekonomiky, pak v tomto smyslu bude užitečná i pro ty země, které nejsou členy organizace BRICS. To se mi zdá samozřejmě," řekl s tím, že v konečném důsledku z toho budou profitovat i dnešní světoví ekonomičtí lídři, přestože řada z nich se dnes potýká s určitými problémy. Známe problémy eurozóny. Celkově balancuje na pokraji recese. A pokud budou dobré vztahy mezi ekonomikami těchto zemí stabilní, stabilní a navázané se zeměmi BRICS, tak jim to jen prospěje," dodal Putin.