„Zcela nový způsob placení“ už letos. Systém českých bank obejde poplatky za karty a terminály
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Živé diskuze o platbách kartou, či naopak hotovostí napomohly ke vzniku nového způsobu placení. Už letos by v tuzemsku měly odstartovat takzvané okamžité platby, u nichž by odpadl hlavní argument obchodníků, kteří neberou platební karty. Ti totiž často poukazují na to, že z každé transakce musí odvádět určitou částku karetním společnostem i provozovatelům terminálů. To by ale okamžité platby právě obešly.
Neochota některých obchodů a podniků přijímat bezhotovostní platby se v České republice stala pomalu letním tématem číslo jedna. Podle červnového průzkumu společnosti STEM/MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet se každý čtvrtý Čech setkal s tím, že v obchodě přestali přijímat platební karty. Podle odborníků to může být dílem šedá ekonomika, dílem ale také výše poplatků, které musí obchodníci platit.
Air Bank už systém testuje
I proto se uvažuje o tom, že by se zavedl odlišný systém platby, který by obchodníky nenutil pořizovat si terminály a odvádět poplatky. Česká Air Bank už systém dokonce pomaluje testuje.
„Rádi bychom ještě v letošní roce na bankovní trh přinesli zcela nový způsob placení, který umožní přijímat obchodníkům platby i bez klasického platebního terminálu. Naším primárním cílem je eliminovat hotovost všude tam, kde o ni obchodníci a zákazníci nestojí. Obchodníci z důvodu, že nemají v současné době dostatečně technicky nenáročný a cenově atraktivní způsob přijímání bezhotovostních plateb,“ potvrzuje mluvčí banky Jana Pokorná.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy je vedle pohodlí zákazníků snižování nákladů hlavním kritériem. „Vidíme, jak se šíří placení přes QR kódy, a pokud bude existovat pohodlný způsob využití okamžitých plateb, určitě se chytí. Klíčové bude, aby jakákoliv nová technologie byla stejně jednoduchá jako současné pípnutí telefonem,“ řekl deníku Echo24.
Právě platby přes naskenování QR kódu už fungují poměrně běžně a jsou okamžité, nejsou nicméně tak rychlé, ani pohodlné. Diskutuje se o tom, že okamžité platby Air Bank by proto měly využívat technologii NFC, kterou má v dnešní době každý chytrý telefon a která právě umožňuje platit smartphonem nebo chytrými hodinkami.
Air Bank ale princip platby prozradit zatím nechtěla. „Podrobné informace včetně principu, na kterém je naše řešení postavené, bychom chtěli sdílet až ve chvíli, kdy bude služba dostupná k využití veřejností,“ dodává Pokorná.
Platby mobilem stoupají
Bezhotovostní platby a konkrétně mobilem jsou čím dál tím oblíbenější. Podle červencového průzkumu společnosti KB SmartPay, dceřiné společnosti Komerční banky, přes dvě třetiny Čechů platí nyní výhradně bezhotovostně, konkrétně jde o 67 procent z nich.
Změna nastala i ve formě bezhotovostní platby, oblíbenost platebních karet významně dohání právě platba chytrým telefonem „Zřejmě hlavně mezi mladou generací vítězí filozofie, že telefon mám u sebe pořád, tak proč riskovat, že kartu ztratím. Takže přestože klasická platební karta zůstává číslem jedna v bezhotovostních platbách, o plných 10 procent se zvýšila frekvence placení smartphonem,“ uvádí Jitka Palatová ze společnosti.
Vloni uvádělo, že nejčastěji platí mobilem, 22 procent lidí, nyní už to je 32 procent. Chytrými hodinkami zatím nejčastěji platí jen 4 procenta zákazníků.
Pokud prodejce karty neakceptuje a kupující u sebe nemá dostatečnou hotovost, se podle průzkumu v 57 procentech případů obchod neuskuteční a zákazník odchází ke konkurenci. O pár měsíců dříve by odešlo 48 procent zákazníků a naopak 52 procent by bylo ještě ochotno při odmítnutí platby kartou vyhledat nejbližší bankomat, vybrat si hotovost a vrátit se. Dnes by to udělalo už jen 40 procent z nich.
Karty v zákoně
Paralelně s novým systémem platby se vyrojily i návrhy na to, aby se povinnost přijímat bezhotovostní platby objevila i v zákoně. Dnes mají dle platné legislativy obchodníci povinnost přijímat jen hotovost. „Je otázkou, jestli by se ten současný stav neměl změnit. Hotovost má vlastně nefér výhodu vůči už dominantnímu způsobu digitálních plateb. Když má to právo hotovost, dejme ho i digitálním platbám. Vůbec nic se nezmění, jenom se bude reagovat na moderní způsob života, který lidé žijí,“ uvedl dříve člen představenstva Hospodářské komory nebo Asociace malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner.
Politici se ale alespoň nyní shodují, že zákon by něco takového upravovat nechtěl. Shoda panuje i napříč spektrem. Více jsme psali zde.