Fiala, Pavel i Zeman jako lákadla na pohádkové zbohatnutí. Sítě zavalily podvodné reklamy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na českém internetu se v poslední době mohutně šíří klamavé reklamy, které nabízejí vysoké investiční zisky. Internetoví podvodníci je často na sociálních sítích propagují přes známé společnosti a také politiky, ať už jde třeba o prezidenta Petra Pavla, nebo premiéra Petra Fialu, kteří tak vypadají, jako kdyby nabídky zaštiťovali. Jednotlivé úřady i společnosti se od podvodů distancují. Podle české policie přitom v případě dopadení hrozí podvodníkům léta za mřížemi.
Pokusů o podvody na českém internetu v poslední době výrazně přibývá. Jejich počet v letošním druhém čtvrtletí podle společnosti Avast vzrostl o 81 procent. Podvody přitom tvoří přes 75 procent zablokovaných hrozeb na tuzemských počítačích. Data za čtvrtletí také ukázala výrazný celkový nárůst kybernetických rizik, přičemž počet zablokovaných unikátních útoků se oproti předchozímu období zvýšil globálně o 24 procent, což je nejvyšší zaznamenané riziko za poslední tři roky.
Podvodné nabídky padají do emailových schránek, ještě častěji se ale objevují na sociálních sítích. Uživateli stačí jen kliknout na odkaz, což ho přesměruje na jinou, zdánlivě skutečnou stránku s logem některé z firem. Tam se podvodníci pokoušejí z člověka vymámit jeho osobní, nebo ještě hůř platební údaje.
Zneužívají naše dobré jméno, říkají
Obětmi se kromě politiků často stávají také společnosti jako ČEZ nebo ORLEN Benzina. Lidem inzeráty slibují výnos, která původní investici přesahuje třeba i více než desetkrát.
Jednotliví poškození se od reklam distancují. „V souvislosti s opětovným výskytem klamavé a podvodné reklamy lákající na zhodnocení peněz a zneužívající fotografii prezidenta Petra Pavla a logo skupiny ČEZ varujeme před podvodníky a vybízíme všechny ke zvýšené opatrnosti. Prezident republiky Petr Pavel a Kancelář prezidenta republiky důrazně odmítají jakékoliv spojení s touto podvodnou aktivitou,“ prohlásil nedávno Pražský hrad.
Už dříve musel takový problém řešit i Úřad vlády. „Pokud by se nedařilo snižovat množství těchto negativních reklam, tak jsme připraveni na ně upozorňovat i opakovaně, abychom dali jasně najevo, že my s tím nemáme nic společného a je to podvod,“ sdělil redakci mluvčí premiéra Fialy Václav Smolka.
Podobně se vyjadřují i firmy. „Upozorňujeme, že takové reklamy jsou lživé a zneužívají dobré jméno Skupiny ČEZ a jejích představitelů. ČEZ nemá s těmito reklamami nic společného a intenzivně pracuje na jejich stažení. Bohužel jejich tvůrci jsou prakticky nedohledatelní. Apelujeme proto na všechny uživatele, aby podezřele výhodné nabídky investic vždy nejprve důkladně prověřili,“ uvedla energetická společnost.
Nově se ozvala i ORLEN Benzina. „Falešné reklamy inzerují údajně vysoké investiční zisky a vyskytují se především na sociálních sítích – Facebook, Instagram, YouTube, četných webových stránkách, v mailingu, textových zprávách nebo online reklamě. Falešné reklamy obvykle vybízejí k investování do akcií společností skupiny ORLEN Unipetrol a investičních projektů spojovaných se skupinou. Tyto reklamy protiprávně používají jména naší skupiny a našich společností nebo námi publikované obrázky (média) spřízněných osob,“ varuje s tím, že lidé mají sledovat firmu pouze přes oficiální kanály.
Klidně i 10 let vězení
Případů podvodů na internetu nebo takzvaných phishingových útoků v poslední době výrazně přibylo. Kupříkladu platforma PhishLabs uvádí, že při meziročním srovnání let 2021 a 2020 to bylo o celých 32 procent více. Na vině má být pandemie koronaviru, která lidi naučila více fungovat na internetu.
„Obecně každoročně dochází k výraznému navyšování trestné činnosti páchané prostřednictvím internetu a velkou část tvoří právě různé podvodné jednání,“ potvrzuje pro Echo24 policejní mluvčí mluvčí David Schön. Podvodníkům přitom hrozí i léta vězení.
„Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci,“ stojí v zákonu. Trest pak může v krajních případech růst až na 10 let, pokud trestný čin páchala organizovaná skupina, nebo šlo o škodu velkého rozsahu.
Podle Schöna hraje důležitou roli v potírání trestné činnosti na internetu prevence, včetně varování zákazníků. „Intenzivně se do něj zapojujeme nejen my, ale také samotné prodejní servery, či banky a další organizace. V případě využívání služeb bazarů je velmi důležité sledovat hodnocení prodejců i využívat zavedené portály, které například poskytují i různé druhy garance bezpečného nákupu a v neposlední řadě pozornost věnovat i různým varováním, které pro bezpečí zákazníků zveřejňují samotné portály,“ dodává.