„Je to v zájmu amerického lidu“. Trump nařídil vznik vládního fondu, mohl by koupit TikTok
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident USA Donald Trump v pondělí podepsal exekutivní příkaz, kterým nařídil vytvoření státního investičního fondu. Podobné fondy má řada zemí bohatých na přírodní zdroje. Podle Trumpa by fond mohl sloužit k přímým vládním investicím do infrastruktury či vědy a dokonce k odkupu sociální sítě TikTok. Informují Reuters či USA Today.
Tento krok by USA zařadil po bok mnoha zemí, zejména z Blízkého východu a z okolí Perského zálivu, které podobné fondy využívají k financování strategických projektů. Ministerstva financí a obchodu mají do 90 dnů předložit plán, který určí mechanismy financování, investiční strategie, strukturu fondu a model řízení.
V exekutivním příkazu také naznačil, k čemu by podobný fond mohl sloužit. "Je v zájmu amerického lidu, aby federální vláda zřídila státní investiční fond, který by podpořil fiskální udržitelnost, snížil daňové zatížení amerických rodin a malých podniků, zajistil ekonomickou bezpečnost pro budoucí generace a podpořil hospodářské a strategické postavení Spojených států na mezinárodní úrovni," uvádí exekutivní příkaz.
Trump již dříve naznačil, že podobný fond by mohl financovat infrastrukturní projekty, výrobu nebo medicínský výzkum. V minulosti mluvil o tom, že by mohl financovat velké národní projekty. Podobné vládní fondy má i řada amerických států například Aljaška, Texas či Nové Mexiko. Tyto státy do nich vkládají zisky z prodeje ropy a využívají je k infrastrukturním projektům.
O zřízení podobného fondu v minulých měsících podle Financial Times uvažovala i předchozí Bidenova administrativa. Jednou z možností pro zřízení fondu, o které obě administrativy, jak minulá, tak současná, uvažovaly, bylo přetransformování vládní instituce. U.S. International Development Finance Corporation, která v současnosti investuje v rozvojových zemích.
Jedna z dosud nevyřešených otázek je financování takového fondu. Někteří odborníci varují, že Trump nemůže exekutivním příkazem vytvořit novou vládní agenturu, to je v pravomoci Kongresu. Clemence Landersová, bývalá úřednice ministerstva financí, která nyní působí v Centru pro globální rozvoj, uvedla, že se hovořilo o změně účelu DFC, ale zřízení takového fondu by vyžadovalo souhlas Kongresu: "Je zřejmé, že nemůžete zřídit instituci exekutivním příkazem, a co víc, nemůžete financovat instituci exekutivním příkazem," řekla.
V současnosti na světě existuje asi 90 vládních investičních fondů, které spravují aktiva v hodnotě přes 8 bilionů dolarů. Největší z nich je norský penzijní fond, který spravuje aktiva v hodnotě 1,74 bilionu dolarů.
Trump zároveň po podpisu exekutivního příkazu nevyloučil, že by fond mohl být využit ke koupi TikToku. Jeho zákaz a nucený odkup do amerických rukou Trump exekutivním příkazem odložil o 75 dní. V současnosti tak čínská sociální síť v USA funguje, ale její aplikace nelze v USA stáhnout.
„Uděláme něco, možná s TikTokem, možná ne. Pokud uzavřeme správnou dohodu, tak ano, jinak ne… možná to dáme do státního fondu,“ uvedl Trump.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.